SİYASET

Görüşme Sona Erdi, Sela: Çalışma Grubu Kurup, Yasa Önergeleri Oluşturacağız

Arnavut Siyasi Partileri’nin bügün düzenledikleri görüşme sona erdi. Toplantının ardından basın mensuplarının karşısına geçen Arnavut Birliği koalisyonu lideri Ziyadin Sela önemli açıklamalarda bulundu.

Sela yaptığı açıklamada toplantıya Makedonya Meclisinde yer alan bütün Arnavut Partilerinin davet edildiği fakat bazı partilerin katılım göstermemesinin kendisi için üzücü olduğunu, fakat önümüzdeki dönemde bu durumun düzeltileceğine inandığını söyledi.

Sela toplantıda alınan bazı kararlar olduğunu, bunlardan en önemlisinin Arnavut Partilerinin ortak deklarasyonuna imza atan partilerin üç gün içerisinde çalışma grubu oluşturulmasına karar verildiğini söyledi. Bu çalışma grubunun başta Makedonya’da Arnavut dilinin resmi dil olması konusunda kanun önergesi hazırlamakla yükümlü olacağını, ortak deklarasyondan ile gündeme gelen diğer konularda’da yasa önerileri hazırlayacaklarını ve bütün bu gelişmelerin kamuoyu ile paylaşılacağını belirtti.

Ayrıca Sela, partisinin SDSM lideri Zoran Zaev’e hükümeti kurma yetkisini alması için imzaların verilmesi kararını tekrarlarken, ‘’Biz Zaev’e imzalarımızı hükümeti kurma yetkisini alması için vereceğiz, ondan sonraki yasal süre içerisinde koalisyon görüşmeleri yapılacaktır’’ dedi.

Toplantıya katılan Arnavut Demokratik Bütünleşme Birliği (DUİ) lideri Ali Ahmeti ise açıklama yapmadı.