KÜLTÜR & SANAT

Ermira Babamusta ve ”Altın Kartallar” Dizisi’nin Senaristi ve Yönetmeni Hadis Şen İle Röpörtaj

 1. Şu anda hangi projeler üzerinde çalışıyorsunuz?

Ağırlıklı olarak filmler üzerinde çalışıyorum fakat yeni projemiz hakkında konuşacak olursak Makedonyada ve Balkanlarda daha önce yapılmamış olan dizi filmi  “Altın Kartallar” projesine Senarist ve Yönetmen olarak 3 ay önce ”EFE PRODUCTION” yapım şirketine imza attım ve dizi projesi çalışmaları başlamıştır. İlk etapta birinci sezon için çekilecek olan ”Altın Kartallar” dizi filminin 10  bölümlük  tanıtım filmini 28 Martta Makedonya Gostivar Kentinde sinevizyon olarak halk a sunuldu. Gostivar Belediyesi Kültür Evinde ”Altın Kartallar” dizisi sinevizyon olarak izletilen 10  bölümlük  tanıtım filmi halk tarafından çok takdir edildi . Bu proje gelecek nesiller için de büyük bir adım olduğunu düşünüyorum. Balkanlarda kültür açısından dev bir adım olduğunu düşünüyorum. Keşfedilmemiş yeteneklerin keşfedileceğini ve var olan potansiyeli harekete geçirileceğini düşünüyorum. Proje sadece yaşadığımız bölgede değil daha geniş kapsamlı olduğu için balkanlar için de önemli bir proje olduğunu düşünüyorum. Dizinin ismi “Altın Kartallar” Altın dünya hayatında çok değerli bir maddedir ben de bir Senarist ve Yönetmen olarak senaryoma bir de Yöntemenliğini de yapacağım dizide Altın ismini vermeyi karar getirdim. Kartal ise her zaman zirveyi hedefleyen sembol olduğu için bu kanaate vardım. Şimdilik birinci sezon için 10 bölümlük çalışmalarımız hızla devam ediyor. Yaşadığımız çevreden ve bölgeden böyle bir girişim için takdir topluyoruz.

 1. Filmin konusu nedir?

“Altın Kartallar” dizi filminin konusu Balkanlarda 1992-2017 yılları arasında yaşananları geri dönüş yaparak hem 1990 yıllarda yaşananları hem de günümüzde yaşananları konu alıyoruz. Balkanlarda yaşanmış olan olayları anlatacak DRAM,ENTRİKA,GİZEM,AKSİYON,GERİLİM,AŞK sentezi ile 3 Anakarakterin ya da Kardeşin 1990 yıllarında Anne ve Babalarını kaybederek daha sonra bu kardeşleri birbirinden ayırırlar. Üç küçük kardeşi Birini Arnavutluk, Birini Kosova,Birini ise Makedonya’ya götürürler. Bu üç kardeş farklı ailelerde büyürler fakat kader bu üç kardeşi tekrar bir organizasyonda bir araya getirir. Dizinin en ilginç  yanı bu üç kardeş büyüdüklerinde birlikte çalşacaklar fakat senaryo gereği kardeş olduklarını bir kaç sezon bilmeyecekler bu da dizi filmine çok ilginç bir gizem katacağını düşündüm.

 1. Bu filmde yönetmen koltuğunda oturmanın farkı nedir?

Daha önce de bir çok film ve dizi projesinde yer aldım fakat ilk defa böyle büyük kapsamlı Balkanları anlatacak büyük bir projenin Yönetmen koltuğuna oturacağım için çok memnunum. Bu koltukta oturmanın farkı Balkanlarda var olan potansiyeli ortaya çıkarmak ve atıcağımız bu dev adımda gelecek yeni jenerasyonlara umut olmak benim için en büyük ideal ve fark budur.

 1. Filmde yıldız oyuncularınız kimlerdir?

Tabi her film veya dizi film projesinin vazgeçilmez stratejilerinden biri projede ünlü yıldızların yer almasıdır. ”EFE PRODUCTION” yapımcısı olan aynı zamanda sevgili eşim olan Arzu Şen ile yaptığımız istişarede projede Yıldız oyuncuların bulunması projemize nekadar avantaj sağlıyacağını konuştuk fakat proje uzun vadeli olacağı için her zaman stratejimiz öncelikle konusu güzel olan bir proje geliştirmeye calişiyoruz fakat Yıldız oyuncu stratejisine de çok ılımlı bir politika izliyoruz. Proje menajerleri yıldız oyuncularla da görüşmelerini sürdürüyor. İlerde sürpriz yıldız oyuncuları da aramızda görmek bize şeref vereceğini düşünüyorum.

 1. Film size ne kazandırıyor? Sizin için iyi bir Film yapmanın nitelikleri nelerdir?

Her çekilen bir Film yazılmış bir Kitap  kadar değerlidir. Fakat aradaki fark kitap okurken kendiniz hayal etmek zorunda kaliyorsunuz. Fakat Filmde bu tam aksine siz izlerken farklı hayaller kurma şansınız olmaz herşey zaten filmde kurgulanmış durumdadır. Günümüzde Film teknolojisi çok gelişmiş durumda ve hızla gelişmektedir. Fakat bu durum Balkanlar için söylenemez çünkü Balkanlar ağır dönemeçlerden geçtiği için ağır ağır toparlanmaya başlamış durumda. Bizler de balkanların bir parçası olduğumuz için bizde ağır ağır toparlanıyoruz. Film yapmanın en büyük nitelikleri izleyiciğe vereceğiniz mesajlardan oluşur. İzleyicinin alacağı mesajlardan kendine yeni bir yol haritası çizebilmesi bizim için onur kaynağı olacağını bir Senarist ve Yönetmen olarak düşünüyorum.

 1. Daha önce çekmiş olduğunuz filmlerde ne oğrendiniz?

Daha önce çekmiş olduğum ve calıştığım bir çok film dizi projelerinde şunu öğrendim. Bu tür projelerde ekip çok önemlidir. Finans kaynağı dışında iyi bir takım oluşturulmasının kanaatindeyim. Başarı öyle titiz bir konudur ki filmde veya dizi filminde en düşük bir figüran ve set çalışanının da katkı payının yüksek olduğunu düşünüyorum. Başarı sadece yüksek bütçe ile olmaz, iyi bir fikir öykü senaryo ile de olmaz, kaliteli ekipman ve kaliteli yapim asaması ile de olmaz.Başarı ancak bu yukarda bahsettigim iyi bir ekip olusturulursa olur. İyi bir ekip oluşturulamazsanız Trend gerçekleştirilemez ve sonuç olarak başarı da gelmez. Bu işte birbirleriyle uyum sağlayacak bir ekibin rölü ve katkısı büyüktür.

 1. Kendi çektiğiniz filmde kendinizi oyuncu olarak görmek ister miydiniz?

Her yönetmen çekmiş olduğu filmlerde kendini görmek ister fakat bu durumu senaryoya bağlıyorum. Amerikan piyasasında böyle filmlerde hem Yönetmen hem Senarist hem de Başröl olan bir çok sanatçı vardır. Fakat benim hayatta ve sinema sektöründe en çok dikkatimi çeken konu olan Hollywoodun ünlü yönetmenlerinden olan Alfred Hitchcock çekmiş olduğu bütün filmlerinde kendisine de röl vermiştir işin ilginç tarafı izleyicinin bile dikkatini çekemeyeceğini olarak çok kısa aralıklara bir çok sahnede statist olarak kamera önünden geçmesidir. Yönetmenliğini yapacağım Film veya Dizi Film projelerinde kendimi oyuncu olarak görmeyi düşünmüyorum.

 1. Daha önce hangi Film ya da Dizi projelerinde yer aldınız ?

İlk Sinema Film hayatına 2005 yılında TV Film ve Dizi Filmleri olan bir çok projede Yönetmen Asistanlığı yaptım. Fakat benim için dönüm noktası 2006 yılında çekmiş olduğum “TUZAK” adlı ilk Sinema Filmim olmuştur. Bu yönetmenliğini yapmış olduğum ilk Sinema Filmimdi. Bunun dışında dediğim gibi Türkiyede – İstanbulda ” ACI HAYAT “, ” BİR SEPET ELMA “ gibi bircok TV Filmi ve Dizi projelerinde Yönetmen Asistanı olarak çalıştım.

 1. Kariyerinizdeki en büyük ilham kaynağınız nedir?

Sinemaya olan tutkum çocukluğumdan başlıyor. Çocukluğumda bile Filmler çok ilgimi çekmiştir. Film nasil yapılır nasıl çekilir herzaman ilgi odağım olmuştur. En büyük ilham kaynağım Ünlü Amerikalı sanatçı olan Walter Elias Disney olmuştur. Walter Elias Disney Günümüzün ve Amerikada Hollywood sektöründe önemli gelen Walt Disney yapım şirketinin de sahibidir. Walter’in hayatını yillar önce okuduğum bir kitapta onunda çocukluğu hep Film ve Animasyon ve Kompoziyson üzerinde çalıştığını farkettim. Hayalperest olan Walter hep hayallerinin peşinden azimle tutunduğunu gördüm. Hayaller hayatta her zaman gerçekleşmez fakat Walter’in bu kararlılığı bana ilham olmuştur ve ben de kendi hayat çizgime bu kararlılığı göz önünde bulundurdum. Benim için Walter bir ilham kaynağı olmuştur. Bunun dışında yine Amerika’nın ünlu Yönetmenleri olan Steven Spielberg, George Lucas, James Cameron gibi film piyasasında isim yapmış olan bu Ünlü sanatçılar bana ilham kaynağı olmuştur.

 1. İşinizin en çok hangi yönünden zevk almaktasınız?

Film ve bu tarz projelerde en büyük güzellik ekibin büyük bir aile gibi olması bu bana çok zevk veren bir olaydır. Projede kameramanlar, set amiri, set asistanları, oyuncular hepsi her gün setlerde birlikte çalıştıkları için artık bu iş bir aile ortamına donuşür bu yüzden bu işten çok zevk alarak calışıyorum. Bu tür projelerde her zaman yeni kişiler tanıma yeni arkadaşlıklar kurma olanağı sağlamaktadır bu da bu işin nekadar sosyal bir calışma olduğunu göstermektedir.

 1. Kendinizi işinizde üretken hissediyormusunuz?

Her İnsan hayatında yaptığı işten zevk alabiliyorsa bunu iş hayatına yansıtır ve daha üretken olur. Işimi severek yaptığım için sadece üretken değil yenilikçi fikirler de geliştirmeyi her zaman düşünüyorum bu da bana hayatta ve yaptığımız iş sektöründe pozitiv olarak yansıyor. İşini severek yapan her birey başarılı olmaması mümkün olamaz çünkü sevdiği işten zevk alarak yapıyor bu da daha başarılı olmasına neden oluyor. 

 1. Film yapmak isteyenlere tavsiyeleriniz nelerdir?

Film yapmak isteyen bireylere en büyük tavsiyem hayal etmeleridir ve hayallerinden vazgeçmemeleridir. Hayal bu işin olmazssa olmazıdır. Çünkü Film işi Hayal işidir. Bunu tekrar bir kitap yazarlığına bağlamak isterim. Bir yazar önce hayal eder sonra düşünür ve bunu yazı yazarak kitap haline getirir. Film de aynı etaplardan geçer önce hayal edersin sonra düşünürsün konsept oluşturursun sonra sinopsis yazarsın ardından tretman yazarsın ve bunu dahada geliştirerek senaryo haline donüştürürsün. Senaryodan sonra bir Yapımcı ile anlaşırsın. Gereken şartlar  neyi gerektiriyorsa hazırlanır ve Film çekimlerine başlanılır. Fakat dediğim gibi bu işte hayal çok önemli yoksa başarı da olması imkansızdır.

 1. Yeni projeler uzerinde calismalariniz var mi?

Evet yeni projeler üzerinde de çalışmalarımı sürdürüyorum. Yoğun olarak Belgesel tarzı projeler üzerinde yoğunlaştım. Bunun üzerine bir de profesyonel TV Reklam projeleri üzerine de çalışmalarım var fakat daha önce de belirtiğim gibi şu aralar sadece ”EFE PRODUCTION” şirketi ile imzaladığım “Altın Kartallar” dizi projesinin üzerinde hem Senarist hem Yönetmenlik görevimi başarılı bir şekilde tamamlamak isterim. Ana hedefim önce mulakat ettiğim                  ”EFE PRODUCTION” şirketinin projesi olan “Altın Kartallar” dizisinin birinci sezonda                   10 bölümlük anlaşmayı hayata geçirebilmektir.

 1. Başarınızın anahtar kelimesi var mı?

Evet başarı hedeften geçer. Büyük bir hedefiniz yoksa büyük başarınız olamaz. Hedef başarının sırrıdır. Başari ise çok calişmakla gerçekleşir ve başarının anahtar kelimesi Azimdir. Azimin anlamı ise pes etmemektir ya da vazgecmemektir. Eğer vazgeçerseniz kaybederseniz fakat azim ile yola devam ederseniz hedefe varmanız kaçınılmazdır.

 1. Hakkinizda daha fazla bilgiye nasil ulasilabilir? …sosyal medya…web sitesi…

Hakkımda daha fazla bilgiye ulaşmak isteyenler sosyal medya yolu ile benimle iletişime geçebilirler. Kendime özel yani Hadis Şen olarak web sitem bulunmamaktadır fakat ilerde bu eksikliği gidermenin yolunu aramam gerektiğinin farkına vardım çok kısa zaman içerisinde kendi portfolyomu ve biografimi anlatacak olan web sitesi oluşturmayı düşünuyorum. Bu roportajı benle gercekleştirdiğiniz için sizlere çok teşekkür ediyorum sayin Ermira Babamusta.