EĞİTİM

Engelli Vatandaşlar Üniversite Harcı Ödemeyecek

Birleşmiş Milletlerin (BM) Engelli Hakları Sözleşmesi Uygulama Ulusal Kordinasyon Kurulu tavsiyesi üzerine, Kuzey Makedonya Hükümeti engelli vatandaşlar, savaş gazileri ve ebeveynleri olmayan çocukların üniversite harcı ödememeleri kararnamesi çıkardı.

Kararnameye göre artık bu kategorilerdeki vatandaşların devlet üniversitelerindeki birinci, ikinci ve üçüncü döngülerde harç ödemeyecek.

Konu ile ilgili Hükümetten yapılan açıklamada ”Kararname ile engelli vatandaşlarımızın kendi gelişim ve potansiyellerini eşit olanklar çerçevesinde diğer vatandaşlar ile birlikte gerçekleştirme olanağı sağlanıyor, aynı zamanda eğitim kurumlarımızın da kendi şartlarını tüm vatandaşlara uygun biçimde düzenleme fırsatı veriyor. Bu biçimde engelli vatandaşlarımız kendilerini geliştirebilecek ve iş pazarında rekabete katılabilecekler” dendi.

Hükümetten ve Engelli Hakları Sözleşmesinı Uygulama Ulusal Kordinasyon Kurulundan yapılan açıklamada Kuzey Makedonya’nın önümüzdeki dönemde Sözleşmenin tüm maddelerinin yerine getirilmesi konusunda çalışma yürüteceği vurgulandı.