EĞİTİM

Ekstern sınavlara yeni değişiklikler getirildi

Makedonya Meclisinde yapılan oturumda Eskter Sınav olarak bilinen dış denetim sınavına yeni düzenlemeler getirildi. Yapılan yasal değişiklikler ile artık ekstern sınavlar 6.cı sınıftan başlayacak, sınavdan alınacak notlar öğrenci şahadetnamesine yazılmayacak ve sınav gözlemcileri açık ilan ile belirlenecek.

Eskter sınavdan alınacak notlar artık öğrenci şahadetnamesi yerine özel bir ek belgeye yazılacak. Yasal değişiklikleri yorumlayan iktidar Vmro-Dpmne milletvekilleri, değişikliklerin öğrencilerin talepleri ile aynı olduğunu ve daha kaliteli eğitim amaçladığını vurguladılar.

Eskter sınav ilk olarak 2012/2013 öğretim yılında öğretmenlerin, öğrencilere yazdığı notlarda objektif olup olmadıklarını belirleme sebebiyle hayata geçirilmiş bir proje olmasına rağmen kamuoyunda büyük tepkiler görmüştü. Gerek öğrenciler, gerek veliler ve öğretmenler ekstern sınavın kaldırılması için tüm ülkede büyük protesto gösterileri düzenlemişlerdi. İktidar sınavın eğitim sistemine kalite getireceği düşüncesiyle, sınavı kaldırmamakta. Muhalefet ise sözkonusu sınavın öğrencilere ve öğretmenlere karşı haksızlık ve baskı oluşturduğu, ve olasi iktidar değişiminde sınavın kendileri tarafından kaldırılacağı tavrında.