GÜNCEL

Dünya Yardım Eli Uzattı: Arama ve Kurtarma Ekipleri Türkiye’ye Gidiyor

Türkiye, dün arka arkaya yaşanan depremlerle sarsılırken, bütün dünyadan destek mesajları yerini arama-kurtarma çalışmalarına bıraktı.

Depremden hemen Avrupa Birliği ülkeleri, ABD, Çin, İsrail, Meksika, Japonya, Ukrayna, Rusya ve Arap ülkelerinden üst düzey isimler ve yetkililer taziye mesajı gönderirken birçok ülkeden de destek gönderileceği duyurulmuştu.

Japonya hükümeti tarafından görevlendirilen 18 kişilik arama kurtarma ekibi, deprem bölgelerinde çalışmalara katılmak üzere Türkiye’ye geldi. Arama kurtarma ekibi şefi Hideaki Yamamoto, Japonya olarak Türk halkının yanında olduklarını söyledi. Ekip daha sonra Adana Havalimanı’na hareket etti.

Depremin üzerinden 24 saat geçerken birçok ülke yardım ekiplerini Türkiye’ye gönderdi. Dün gece Almanya’nın Köln kentinden Uluslararası Araştırma ve Kurtarma (ISAR) kuruluşundan ekipler Türkiye’ye gelirken, İsrail’den de bir yardım hamlesi geldi.

Son dönemde ilişkilerin gergin olduğu Yunanistan, felaket zamanında Türkiye’ye yardım gönderdi.Son dönemde ilişkilerin gergin olduğu Yunanistan’dan da yardım hamlesi geldi… Depremin ardından başsağlığı mesajı gönderen Yunanistan’ın Felakete Müdahale Özel Ekipleri Türkiye’ye ulaştı. Yunan hava kuvvetlerine ait bir uçakla yardım ekipmanları Türkiye’ye gönderildi.

Romanya’dan da bir ekibin Türkiye’ye gönderildiği açıklandı. Romanya’dan çekilen ve Reuters’ın paylaştığı fotoğraflarda Romanya Acil Durum biriminden müdahale ekiplerinin Türkiye’de arama-kurtarma çalışmalarına yardım etmek için harekete geçtiği duyuruldu.

Sırbistan’dan itfaiye ve yardım kurtarma ekipleri Türkiye’ye ulaştı.

ABD’DEN YARDIM MESAJI

ABD Uluslararası Kalkınma Ajansı (USAID) Yöneticisi Samantha Power, Türkiye’de meydana gelen depremlerde enkaz altında kalanlara yardım etmek üzere iki ayrı itfaiye birimine ait personeli, Afet Yardım Müdahale Ekibi (DART) olarak görevlendirdiklerini açıkladı.