Dünya Mutlu Ülkeler Sıralamasında Makedonya Diplerde

Birleşmiş Milletler (BM) tarafından 2012 yılında başlatılan bir proje olan Sürdürülebilir Kalkınma Çözümleri Ağı’nın (The Sustainable Development Solutions Network – SDSN) yayınladığı son raporda ’’Dünya Mutlu Ülkeler’’ sıralaması yer alıyor.

Sözkonusu rapor 155 ülkeyi ele alırken, dünyada en mutlu ülkeler Kuzey Avrupa ülkeleri olurken, en mutsuz olanlar ise Sahra altı Afrika ülkeleri, Suriye ve Yemen olarak belirtilmiş.

SDSN direktörü ve BM Genel Sekreteri özel danışmanı Jeffrey Sachs, “Mutlu ülkeler sağlıklı refah dengesine ve sosyal sermayeye, yani toplum içerisinde yüksek derecede güven, düşük eşitsizlik ve hükümete güvene sahipler” dedi.

Raporda ilk 10’u Norveç’in yanında Danimarka, İzlanda, İsviçre, Finlandiya, Hollanda, Kanada, Yeni Zelanda, Avustralya ve İsveç oluşturdu.

Listenin en sonunda ise Güney Sudan, Liberya, Gine, Togo, Ruanda, Tanzanya, Burundi ve Orta Afrika Cumhuriyeti oluşturdu.

Avrupa ülkelerinden Almanya 16. sırada, İngiltere 19. sırada ve Fransa 31. sırada yer aldı. ABD ise bir sıra gerileyerek 14. oldu.

Makedonya listenin 92. sırasında yer alırken, bu sıralama ülkede mutsuzluğun hakim olduğu anlamına geliyor. Bölge ülkelerinden Slovenya 62, Hırvatistan 77, Kosova 78, Karadağ 83, Yunanistan 87 ve Bosna Hersek 90. Sırada yer alıyorlar. Türkiye ise listenin 69. sırasında