SAĞLIK & SPOR

DSÖ: Semptom Göstermeyen Kovid-19 Hastalarının Virüsü Bulaştırma İhtimali Çok Düşük

Üst düzey Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) yetkilisi, Pazartesi asemptomatik Kovid-19 hastalarının virüsü başkalarına yaymasının “çok nadir” görüldüğünü açıkladı.

Koronavirüs testi pozitif çıkan kimi hastalar hiç semptom göstermiyor ve sadece temas halinde oldukları biri virüse yakalandığı için teste tabi tutuluyor.

CNBC’ye göre Nisan’da Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri (CDC) virüsün daha fazla yayılmasını önlemek için asemptomatik hastaların gönüllü tecridinin gerekli olabileceğini öneren raporu yayımlamıştı.

Raporda, “Bu bulgular pandemiyi kontrol altına almak için sadece semptom gösteren kişilerin başkalarıyla temasını sınırlandırmanın yeterli olmayabileceğini çünkü semptom göstermeyenlerin de enfeksiyon bulaştırabileceğini gösteriyor” ifadeleri yer almıştı.

Öte yandan Pazartesi, DSÖ yetkilileriyle birlikte gerçekleştirilen basın toplantısında Dr. Maria Van Kerkhove virüsün semptom göstermeyen hastalar aracılığıyla yayılabilmesine rağmen bulaşmanın asıl yolunun bu olmadığını söyledi.

DSÖ’nün Yeni Ortaya Çıkan Hastalıklar ve Zoonoz Hastalıklar Birimi Başkanı Dr. Kerkhove gazetecilere, “Elimizdeki verilere göre asemptomatik birinin virüsü ikinci bir kişiye bulaştırması hala nadir görünüyor” dedi.

Dr. Kerkhove, bulgular olumlu yönde olsa da bilim insanlarının asemptomatik hastalardan virüsün kolayca yayılıp yayılmadığına “tam olarak cevap verebilmesi” için daha fazla araştırma yapılması gerektiğini söyledi.