GÜNCEL

Dışişleri Bakanı Osmani Azerbeycan Dışişleri Bakanıyla Görüştü

Osmani, Ermenistan ve Azerbaycan dışişleri bakanlarıyla görüştü. New York’ta BM Genel Kurulu oturum aralarında gerçekleşen ve Azerbaycan’ın Ermeni güçlerine karşı askeri operasyonlara başlamasının ardından gerçekleşen toplantılarda Osmani, askeri operasyonlardan duyduğu kaygıyı ve aynı zamanda bunların yarattığı tehlike ve etkiyi de dile getirdi.

Azerbaycan’ın Karabağ’da başlattığı terörle mücadele operasyonu sürerken Dışişleri Bakanı ve AGİT dönem başkanı Buyar Osmani, Ermenistan ve Azerbaycan dışişleri bakanlarıyla yaptığı ayrı ayrı toplantılarda, Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı’nın (AGİT) Ermenistan ve Azerbaycan’a barış yolunda yardım etmeye hazır olduğunu söyledi.

Azerbaycan Savunma Bakanlığı, “yüksek hassasiyetli silahların kullanıldığı” operasyonun, Dağlık Karabağ’da meydana gelen mayın patlamasında dört asker ve iki sivilin ölmesinden saatler sonra başladığını belirtirken, Ermenistan, BM Güvenlik Konseyi ve Rusya’yı bu operasyonun sona erdirilmesi için harekete geçmeye çağırdı.