GENEL

Devlet Bakanı Dr.Elvin Hasan Emektar Öğretmenlerle Bir Araya Geldi

Bugün Devlet Bakanı Dr. Elvin Hasan Başbakanlık’ta Kuzey Makedonya’nın değişik bölgelerinde Türkçe eğitime hayatlarını adayan, emektar öğretmenler ile bir araya geldi. Bayramlar yasasına göre 21 Aralık Türkçe Eğitim Günü münasebetiyle emektar öğretmenlerle bir araya gelen Devlet Bakanı Elvin Hasan Türkçe eğitimin geçmişten günümüze kadar durumu görüşüldü. Düzenlenen toplantıya Kuzey Makedonya Cumhuriyeti Milletvekili ve THP Genel Başkanı Enes İbrahim de iştirak etti.

Emektar öğretmen ve Tefeyyüz İlköğretim okulunun eski müdürlerinden İsmiye Şaban Halk Kurtuluş Savaşı sonrasında 26 Aralık 1944 yılı itibariyle Üsküp’te Tefeyyüz’de Türkçe eğitime başlandığını ifade ederken, ülkede ilk Türk okulu ünvanına sahip olduğunu belirtti.

Gostivar Mustafa Kemal Atatürk İlköğretim okulunun emektar öğretmenlerinden Enver İlyaz bu tür toplantıyla birlikte emekli öğretmenler arasında bir dayanışma oluştuğunu, eski dönemlerde çok zor şartlar altında Türkçe eğitimin yapıldığını belirtirken, yeni dönemde daha kaliteli eğitim için konuştuklarını ve kitap sıkıntısını yasal bir zeminde çözülmesi için girişimlerde bulunulduğu için  mutluluğunu ifade etti.

Toplantı sonrasında Devlet Bakanı Dr. Elvin Hasan emekli öğretmenlerden İsmiye Şaban, Sadettin Ali, Cemile Ali, Münevver Kubur, Enisa Karakaş, Enver İlyaz,  İsmailhakkı İsmail, Zühran Müedin, Veysel Mula ve Sadık Şahin’e Türkçe eğitime vermiş oldukları hizmetlerden dolayı birer plaket takdim etti.

Toplantıdan fotoğraflar: