GÜNCEL

Cumhurbaşkanı Pendarovski: OHAL’i Uzatacak Bir Durum Yok

Kuzey Makedonya Cumhurbaşkanı Stevo Pendarovski az önce tamamladığı basın toplantısında olağanüstü hali uzatmayacağını söyledi. Cumhurbaşkanı konuşmasında en son 30 Mayıs’ta Hükümetin talebi ile 14 gün sürecek olan olağanüstü hal ilan ettiğini ve yarın sonlanacağını, yeniden uzatmayacağını söyledi.

Pendarovski, Hükümetin talebi olmadan olağanüstü hal ilan edilme hakkının bulunduğunu ancak daha önce ilan ettiği olağanüstü halleri Hükümetin talebi ile, siyasi parti başkanları ile görüşmeler ve Ulusal Güvenlik Konseyi ile yapmış olduğu toplantılardan sonra karar verdiğini belirtti. Pendarovski şu anda yeniden bir olağanüstü hal ilan edilmesi için bir aciliyet olmadığını söyleyedi.

Seçim tarihi ile ilgili konuşan Pendarovski, iktidar ile muhalefetin tarihler arasında büyük farklılıklar olmadığını, ancak OHAL’in bitimiyle seçim takviminin işleyeceği ve seçimlerin 5 Temmuz’da yapılacağını ifade ederken, iktidar ile muhalefet yeni bir seçim tarihinin belirlenmesi için daha bugün masaya oturup, anlaşma sağlamaları gerektiğini, yarından itibaren böyle bir imkanın olmayacağını belirtti.