TÜRK DÜNYASI

Çin’den Türkiye ile Ticaret Yapan Uygur Türklerine Tutuklama

Doğu Türkistan’ın Gulca şehrinde yasa dışı olarak tutuklanan Anwar Tursungoja ve oğlu Azimet Anwar’ın durumu, uluslararası hukukçular ve Birleşmiş Milletlerin ilgili bölümlerince araştırılıyor.

Doğu Türkistanlı aktivistler, Azimet Anwar’ın 15 sene hapis cezasına çarptırıldığı bilgisine ulaştı. Ayrıca, davadan sorumlu olan avukat Michael Polak, yapılan yasa dışı işlemlerin insanlık suçu olduğunu vurguladı.

TÜRKİYE İLE TİCARET YAPTIKLARI İÇİN TUTUKLANDILAR

Gulca’daki Taksim Alışveriş Merkezinin sahibi olan Anwar Tursungoja’nın Türkiye ile ticari ilişkilerinin bulunması ve oğlu Azimet Anwar da Türkiye’de eğitim almış olması sebebiyle 2018 yılından beri tutuklu olduklarını bildirildi.

Geçen yıl Anwar Tursungoja ve Azimet Anwar’ın Kanada, Norveç, Almanya ve İsveç’te yaşayan akrabalarının, bu tutuklamalara itiraz ettikleri kaydedildi. Özel bir hukuk şirketi de bu davalar ile ilgili soruşturma başlattı. Şirketin web sitesinde yer alan habere göre, soruşturmadan sorumlu avukat Michael Polak, geçen ay BM Zorla veya İstem Dışı Kayıplarla Mücadele Çalışma Grubu ile video görüşmesi yaparak; Çin hükumetine belgeler gönderdi. Şirketin, Çin hükumetinden Anwar Tursungoja ve Azimet Anwar’ın neden tutuklandığı ve nerede olduğuna dair bilgi talep ettiği öğrenildi.

BM yetkilileri ve tutukluların akrabaları, Çin’den yanıt beklerken, Azimet Anwar’ın 15 yıl hapis cezasına mahkûm edildiği haberini aldı.