GÜNCEL

Cezasızlıkla Değil, AB Standartlarına Uygun Reformlar Gerekli

AB, hukukun üstünlüğüne yönelik yeni bir projeye destek verecek ancak reform karşıtı eğilimlere de göz yummayacak. Ceza Kanununda hukuk alanında yapılan tartışmalı değişiklikler, Budapeşte’den Üsküp’e kadar siyasi alanda da sıkışıp kaldığı ifade ediliyor.

Ceza Kanunu’nda kabul edilen değişikliklerin, sadece yaratacağı hukuki sonuçlar nedeniyle değil, aynı zamanda siyasi saiklerine ilişkin şüpheler nedeniyle de uzmanlar ve kamuoyu tarafından sert eleştirilerle karşılanmasının ardından, şimdi de Af Kanunu’nun açıklanan teklifi yasalaşmak üzere.

Bunu, affın cezaevlerindeki aşırı kalabalığın azaltılmasına yardımcı olması gerektiği yönünde bir açıklama varken , ülkede hassas bir siyasi dönemde siyasi motivasyonlu bir sürecin söz konusu olduğuna dair hiçbir şüphe yoktu.

AB Üsküp Büyükelçisi Geer, “AB yolunda kısayollar ve uzlaşmalar yoktur, yalnızca reformlar vardır. Ülkenin hukukun üstünlüğü alanında hızla ilerlemesini istiyoruz, vatandaşların bunu talep etme hakkı var ve AB’nin de aday bir ülkeden bunu talep etme hakkı var” ifadelerinde bulundu.