BALKANLAR

“Çameria Katliamı” İzmir’de Anıldı

İkinci Dünya Savaşı sırasında, Yunan rejimi tarafından Çameryalı Arnavutlara karşı işlenen soykırım, İzmir‘de yapılan açıklamayla kınandı. Arnavut dernekleri tarafından yapılan ortak açıklamada, “Çamerya’da soykırıma uğrayan soydaşlarımızın ve onların çocuklarının hakkını sonuna kadar arayacağız. Uğradıkları soykırımı dünya gündemine taşıyacağız” denildi.

27 Haziran 1944 yılında, Yunan rejimi tarafından Çameryalı Arnavutlara karşı işlenen soykırımın üzerinden 76 yıl geçti. İzmir’de de bir araya gelen Arnavut dernekleri yaşanan soykırımı kınadı. Derneklerin üyeleri, İzmir’deki Yunanistan Konsolosluğu’nun önüne siyah çelenk bırakıp ardından Cumhuriyet Meydanı’nda basın açıklaması yaptı. Alaçatı-Çeşme Arnavut Kültürü Derneği Başkanı İbrahim Topal, sokağa çıkma kısıtlaması nedeniyle programı ertelediklerini ifade ederek, 76 yıl önce Yunan rejiminin Çameryalı Arnavutlara karşı işlediği soykırımı hatırlattı. Topal, “Bizler, Türkiyemizin farklı şehirlerinde yaşayan; Arnavutluk’tan, İşkodra’dan, Yanya’dan, Çamerya’dan, Kosova’dan, Preseva’dan, Karadag’dan, Manastır’dan Makedonya’dan sürülen sürgüne gönderilen göç ettirilen Arnavut kökenli Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları, bize kucak açan Türkiye Cumhuriyetinin kurucuları, asli unsurları, ülkesine sadakatle bağlı yurttaşları. Çanakkale’de şehit düşen gazi olan, Kurtuluş Savaş’ında ise taşeron şovenist Yunan kuvvetlerini bozguna uğratan, Kafkas cephesinde şehit düşen yüce Türk milletinin asil fertleriyiz” diyerek söze başladı.

“Uğradıkları soykırımı dünya gündemine taşıyacağız”

İbrahim Topal, “Bundan sonra biz Türkiye Arnavutları olarak bu bilinçle, geçmişimize ve kültürümüze daha çok sahip çıkacağız” şeklinde konuştu.

Topal, “Ortak tarihimizden aldığımız güçle yaşadığı ülkeye hizmet etmiş ve bayraklaştırdığımız ortak değerlerimizi; Hoca Tahsin’i, Şemsettin Sami Fraseri’yi, Mehmet Akif’i ve Kurtuluş Savaş’ının sessiz kahramanları Kartallı Kazımları daha çok gündeme getireceğiz. Böylece Arnavut dünyasında; bugüne kadar hakkı yenen, haksızlığa uğratılan Arnavutlar için dünya sahnesinde; onurlu, gururlu, barışçıl hakkını arayan ve alan bir duruş sergileyeceğiz. Tabii ki biz Çamerya’yı daha çok anacağız ve hatırlayacağız. Ülkemizde yaşayan yoğun bir Çam Arnavut’u bulunduğundan Çamerya’daki soykırımı daha çok gündeme getireceğiz. Çamerya’da soykırıma uğrayan soydaşlarımızın ve onların çocuklarının hakkını sonuna kadar arayacağız. Uğradıkları soykırımı dünya gündemine taşıyacağız” diye ifade etti.

“3 binin üzerinde Arnavut’un katledildiği soykırımı daha yüksek sesle anlatacağız”