BALKANLAR

Brüksel’de Kosova ile AB Arasında İstikrar ve Ortaklık Konseyi Toplantısı

Avrupa Birliği ile Kosova arasındaki İstikrar ve Ortaklık Konseyi’nin (İO Konseyi) dördüncü toplantısı Brüksel’de bugün düzenlenecek.

Toplantıya Avrupa Birliği (AB) tarafından Dışişleri ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell ve Kosova tarafından Başbakan Albin Kurti başkanlık edecek.

Bu arada Başbakanlık Ofisi tarafından açıklandığına göre, AB temsilcileri, Dışişleri ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell ve Genişleme ile Komşuluktan Sorumlu AB Komiseri Oliver Varhelyi ile gerçekleşecek görüşmede Kosova’nın AB entegrasyon sürecinin bir parçası olarak İstikrar ve Ortaklık sözleşmeli anlaşma bağlamında Kosova ve AB arasındaki ikili ilişkiler ele alınacak.

Başbakan Albin Kurti’nin yönettiği heyette Başbakan Birinci Yardımcısı Besnik Bislimi, İkinci Başbakan Yardımcısı ve aynı zamanda Dışişleri ve Diaspora Bakanı da olan Donika Gërvalla, Maliye Bakanı Hekuran Murati, İçişleri Bakanı Xhelal Sveçla, Çevre Bakanı Liburn Aliu ve Adalet Bakan Yardımcısı Nita Shala yer alıyor.

Avrupa Birliği ile Kosova arasındaki İstikrar ve Ortaklık Konseyi (İO Konseyi), Kosova ve AB tarafından Ekim 2015’te imzalanan ilk ve şimdiye kadarki tek sözleşme belgesidir.

kosovahaber