GENEL

Bogdantsi Vatandaşları ,,Kazandol’’ Maden Ocağının Açılmasına ‘Hayır’ Dedi

Bugün Bogdantsi Belediyesinde, ,,Kazandol’’ maden ocağının açılması planına vatandaşlar referandumda  ‘Hayır’ dedi. Belediyede 7.000 civarında vatandaşın oy kullanma hakkı var. Referandumun başarılı sayılması için halkın en az yarısının oylamaya çıkması gerekiyordu.Vatandaşların %61’nin referandumda oylarını kullanmasıyla referandum başarılı olmuştur. Aldığımız bilgilere göre oy kullanan vatandaşlardan %91 maden ocağının açılmasına ‘Hayır’ demiştir veya vatandaşların 66 Evet, 4.111 Hayır dan yana oyunu kullanmıştır.

,,Kazandol’’ madden ocağının açılması düşünülen bölge yakınında Türklerin yaşadığı Kızıldoğan köyü bulunmaktadır. Kızıldoğan iki belediye, Valandova ve Boğdantsı sınırında bulunan bir yerleşim yeridir. Köy  Valandova Belediyesi sınırları içerisinde bulunmaktadır. Medyada çıkan haberlere göre maden ocağının doğaya zarar vereceği yönündeydi. Bölgedeki vatandaşlar bu duruma tepkiliydi referandumdan ‘Hayır’ çıkmasıyla bölge halkının istediği oldu.

,,Kazandol’’ maden ocağı açılma planı için 18 Haziranda Doyran ve Valandova Belediyesi vatandaşları da referanduma gidecek.