SİYASET

Anketlerde SDSM Farkı Açıyor

Yeni hükümetin kurulmasından sonra yapılan kamuoyu yoklamalarında iktidar Makedonya Sosyal Demokratlar Birliği (SDSM) ve yeni Başbakan Zoran Zaev’in halk arasında desteğinin giderek arttığı görülüyor. BRİMA araştırma şirketinin yaptığı ankete göre yıllar sonra ilk kez SDSM siyasi rakibi Vmro-Dpmne’nin önünde yer alıyor, ankete göre SDSM’ya destek %22,4 iken Vmro-Dpmne’ye destek %19,8 olarak görülüyor.

Sayısı az olan etnik toplulukların SDSM’ya açık desteği görülürken bu alanda SDSM’ya destek %29,4 ike Vmro-Dpmne’ye destek oranı %14,3.

Arnavut seçmeninde Demokratik Bütünleşme Birliği %26,6 destek ile açık ara önde görülürken, BESA’ya destek %15,8 ve DPA Reform Hareketine destek %15,5.

Siyasi liderlerin reytingi konusunda yeni Başbakan Zoran Zaev’in önde gittiği görülüyor. Zaev’e destek %17,7 eski Başbakan ve Vmro-Dpmne lideri Nikola Gruevski’ye destek ise %13,0; DUİ lideri Ali Ahmeti’ye destek %6,6; Cumhurbaşkanı Gyorge İvanov’a destek %5,5 olarak görülüyor.

”Hangi siyasetçie negatif düşünceniz var?” sorusuna ise %27,7 Nikola Gruevski cevabını vermiş, sayısı az olan etnik topluluklarda Greuvski’ye negatif düşünce sahibi olanların oranı %41,3.