GÜNCEL

Almanya ve Fransa’dan Rusya’ya Uyarı: Bedeli Çok Ağır Olur

Almanya Başbakanı Scholz ve Fransa Cumhurbaşkanı Macron, Rusya’nın Ukrayna’ya olası bir saldırısının bedelinin “çok ağır” olacağını söyledi.

Berlin’de bir araya gelen Almanya Başbakanı Olaf Scholz ve Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Rusya’nın Ukrayna’ya saldırması hâlinde bunun bedelinin “çok ağır” olacağı uyarısında bulunurken Kiev’e desteklerini yineledi.

Görüşme sonrasında düzenlenen ortak basın toplantısında konuşan Macron, “Bir saldırı olursa, misilleme de olacaktır ve (Rusya için) bedeli çok ağır olur” ifadesini kullandı.

Moskova’nın Ukrayna sınırında askeri yığınak oluşturması, Batı’da Rusya’nın AB yanlısı bu ülkeye saldıracağına dair endişelere neden olmuştu. Rusya’nın Ukrayna’yı işgal etme ihtimalinin Batı’da yarattığı endişe devam ederken bazı Batı Avrupalı NATO ülkeleri Doğu Avrupa’ya savaş uçağı ve savaş gemisi gönderme kararı almıştı. Almanya’nın ise Rusya’ya karşı daha yumuşak bir politika izlenmesinden yana olduğuna dair iddialar ortaya atılmıştı.

Ancak Almanya ve Fransa’nın Rusya-Ukrayna gerginliği konusunda uyum içinde hareket ettiğini söyleyen Macron, bu bölgedeki tansiyonun düşmesi için çağrıda bulunduklarını belirtti. “Saldırı hâlinde verilecek ortak tepki ve karşılık için paralel olarak hazırlanıyoruz” diye konuşan Fransa lideri, Batılı güçler olarak “tamamen birlik içinde” olduklarını ifade etti.

Follow by Email
WhatsApp