‘Açık Balkan’ İnisiyatifi Zirvesi Tirana’da.

Arnavutluk Başbakanı Edi Rama, Kuzey Makedonya Başbakanı Zoran Zaev ve Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vucic, ‘Açık Balkan’ inisiyatifi zirvesi için Tiran’da buluştu.

 

Zirvede liderler, aralarında çalışma izinlerinin üç ülkede de geçerli olması, elektronik kimlik sistemlerinin birleştirilmesi ve gıda güvenliği alanlarında iş birliğinin de dahil olduğu beş anlaşmaya imza attı.

 

Arnavutluk Başbakanı Rama, zirve sonrasındaki ortak basın toplantısında Sırbistan ve Kuzey Makedonya ile imzalanan anlaşmaların oldukça somut olduğunu ve ülkeler arasında insan, mal, sermaye ve hizmet dolaşımını mümkün kılacağını söyledi.

 

Anlaşmaların “yarının gerçekleri” olduğunu ifade eden Rama, bununla uzak bir geleceği değil 2022 yılının başını kastettiğini söyledi. Üreticiler, ihracatçılar ve ithalatçıların artı sınırda uzun kuyruklarda beklemek ve aynı belgeyi üç defa göstermek zorunda kalmayacaklarını söyleyen Rama, 1 Ocak 2022 itibarıyla sınırların hızlı bir şekilde geçileceği yeni bir dönem başlayacağını söyledi.

 

Çalışma ve oturma izinleri için de tüm üye ülkelerde geçerli ortak bir sistem getirileceğini haber veren Rama, diğer ülkelerde oturma veya çalışma izni almak isteyecek vatandaşların bunu telefonları veya bilgisayarları üzerinden yapabileceklerini söyledi.

 

İmzalanan anlaşmaların ortak bir bölgesel pazar oluşturulması cihetinde olduğunu söyleyen Rama, “Bu sadece Açık Balkan kanalıyla yapılabilir. Bu, Berlin Süreci’nde üzerinde anlaşma sağlanılan fakat hayata geçirilmeyen her şeyin yapılmasına yönelik bir inisiyatif. En başından bu inisiyatifin açık bir proje olduğunu söyledik ve vatandaşların elde edeceği faydalara dikkat çekerek bölgedeki diğer ülkeleri davet etmekten asla vazgeçmedik” dedi.