BALKANLAR

AB Sözcüsü Stano: Kosova, Diyalogdan Başka Seçeneği Olmadığını Anlamalıdır

Avrupa Birliği Dışişleri sözcüsü Peter Stano, Avrupa Birliği arabuluculuğundaki diyalogun askıya alınmasına dair bazı tutumları yorumlamasına dair gazetecilerin talebi üzerine, Kosova ile Sırbistan arasındaki diyalogun seçeneği olmadığını ve Priştine ile Belgrad’ın diyaloga devam edip uzlaşmaya hazır olması gerektiğini söyledi.

Avrupa Birliği Dışişleri sözcüsü Peter Stano, Kosova vatandaşlarının Avrupa istikbali hedeflerini yerine getirmek için Kosova’nın diyalogdan başka alternatif olmadığını anlaması ve kabul etmesi gerektiğine inandığını ifade etti.

Stano’ya göre AB, Başbakan Avdullah Hoti’nin net vizyonunu ve özellikle bu zorlu zamanlarda tutarlılığı ile olgunluğunu kanıtlayarak zor seçimi yapma konusundaki istekliliğini takdir etmektedir.

\”Kosova toplumu, diyalogun kısa vadeli siyasi argümanlar için kullanılamayacağını anlayacak kadar olgun. Kosova’nın Avrupa perspektifi reeldir. Ancak, yerine getirilmesi, Kosova vatandaşlarının ve onların seçilmiş liderlerinin elinde. AB, her türlü yardımı sunmaya hazırdır.