TÜRK DÜNYASI

AB, Kırım Yaptırımlarını Uzatmaya Hazırlanıyor

Avrupa Birliği (AB) üye ülkelerinin dışişleri bakanlarının, 10 Haziran 2020 tarihinde, Kırım’ı işgal ettiği için Rusya’ya karşı uygulanan yaptırımları bir yıl daha uzatması öngörülüyor.

Rusya’nın 2014 yılında Kırım’ı işgal etmesinden sonra AB, Amerika Birleşik Devletleri (ABD) ve başka birçok ülke, Rusya’ya yönelik yaptırım uygulama kararı aldı.

İlgili karara göre, Kırım ve Sivastopol’de (Akyar) üretilen ürünlerin AB’ye ithalatının yapılması, Avrupa şirketlerinin Kırım ve Sivastopol’e yatırım yapması, Kırım’da şirket ve gayrimenkul satın alınması, Kırım’daki şirketleri finanse etmesi ve onlara hizmet vermesi, Kırım ve Sivastopol’de turizm hizmetleri verilmesi yasaklandı.

Bununla birlikte yaptırımlar, işgal altındaki Kırım ve Sivastopol’de ulaşım, telekomünikasyon ve enerji sektörlerinde kullanılacak bazı mal ve teknolojilerin ihracına da kısıtlama getirdi. İşgal altındaki yarımadada bulunan petrol, doğal gaz ve maden arama, çıkarma ayrıca bunların üretimine yönelik teknolojilerin sağlanması yasaklandı.