AVRUPA

355 Milyon Avro Değerindeki Üçüncü Ekonomik Yardım Paketi Bugün Tanıtıldı

Başbakan Oliver Spasovski bugün düzenlediği basın toplantısında Bakanlar Kurulu, koronavirüs COVİD-19 salgınından etkilenen ekonominin yeniden canlanmasına yönelik 355 milyon Euro değerindeki üçüncü ekonomik yardım paketininin onayladığını açıkladı.

Üçüncü ekonomik paketten yaklaşık 730 bin vatandaşın faydalanması bekleniliyor.

Ekonominin yeniden canlanması için öngörülen üçüncü ekonomik paket koronavirüs salgınından etkilenen vatandaşların çalıştıkları işyerlerinin korunması ve sosyal güvencelerini sağlamak için yapılırken, bu ekonomik paketten gençler, tarımcılar, kobi’ler, sosyal yardım alan vatandaşlar yararlanacak.

Spasovski ayrıca haftasonları tekstil, beyaz eşya, mobilya gibi mağalazardan vatandaşlar KDV ödemeden daha ucuza alışveriş yapacaklarını söyledi.

Başbakan Spasovski, söz konusu yardım paketinde işsizler ve sosyal yardım alan yaklaşık 100 bin kişiye 9 bin denarlık çek verileceğini söyledi. 30 gün süreyle geçerli olacak çek, sadece yerli ürünlerin alınması için yerli firmalardan yapılan alışverişlerde geçerli olacağını belirtirken, 15 bin denarın altında geliri olanlara 9.000 denarlık tatil çeki verileceğini söyledi.

Gençlere bu dönemde sahip çıkılması gerektiğini söyleyen Spasovski yaklaşık 100 bin gence (lise ve üniversite öğrencilerine) 9.000  denarlık çek verileceğini, gençler çekin 6.000 denarını üniversite veya yurt harcı için kullanabileceğini,  kalan 3.000 denarı yerli ürün alınmasının teşviki için yerli şirketlerden alışveriş yapılmasında kullanabileceğini belirtti.

 

ç