GÜNCEL

27 Nisan Kanlı Meclis Baskınından 5 Yıl Geçti

Kuzey Makedonya Cumhuriyeti tarihinin en kara gecelerinden olan 27 Nisan 2017 yılında gerçekleşen Meclis baskınından tam 5 yıl geçti.

Dönemin VMRO-DPMNE iktidarı, 2016 yılının sonunda gerçekleşen Erken Parlamento seçimlerinde seçimi kazanmış ama Mecliste gerekli çoğunluğu sağlayamamıştı. Makedonya Sosyal Demokratlar Birliği (SDSM) ve koalisyon ortakları, Demokratik Bütünleşme Birliği (DUİ) ile Meclis çoğunluğu anlaşması yapmışlardı.

Meclis çalışmalarını, dönemin VMRO-DPMNE ve koalisyon ortaklarının yöneticileri ve vekilleri tarafından,Meclis başkanı Trayko Velyanovski’nin de çabaları ile aylarca engellenmişti. Ülkede ırkçı söylemler ve protestolar belirmişti.

Mecliste çoğunluğun 27 Nisan 2017 tarihinde Talat Caferi’yi Meclis Başkanı olarak seçmesinin ardından, Meclis önünde Makedon ırkçı grup ve derneklerinin düzenlediği protesto kontrolden çıkmıştı.

Aralarında VMRO-DPMNE üst yöneticilerinin de olduğu protestocu grup, Meclise zorla girmiş, SDSM koalisyonu ve Arnavut vekillere linç girişiminde bulunmuşlardı. Saldırganların ana hedefinin dönemin SDSM Genel Başkanı Zoran Zaev, yeni seçilen Meclis Başkanı Talat Caferi ve Arnavut Birliği (Aliyansa partisi) lideri Ziyadin Sela olmuşlardı. Birçok milletvekili, gazeteci ve Meclis çalışanı darp edilmiş ve geç gelen takviye güvenlik görevlileri ile olaylar sindirilmişti.

Bu olay ayrıca VMRO-DPMNE iktidarının düşüşünü de temsil ederken, akabinde olaylara karışan saldırganlar, onlara yardım eden milletvekilleri ve dönemin emniyet yöneticileri hakkında, başta Anayasal düzeni yok etme, görevi kötüye kullanma, insan hayatına kastetme, yaralama, kamu malına zarar gibi birçok suçtan mahkeme süreçleri başlamıştı.

Kuzey Makedonya Türk toplumu ve siyasetinde 27 Nisan olaylarının fazla konuşulmaması dikkat çekiyor.

O dönem VMRO-DPMNE koalisyonunda Türk Demokratik Partisi (TDP) ve Türk Milli Birlik Hareketi (TMBH) yer almış, eylem ve söylemleri ile VMRO-DPMNE’ye destek vermişlerdi.

Türk Hareket Partisi (THP) ise Makedonya Sosyal Demokratlar Birliği (SDSM) koalisyonunda hareket etmekteydi. Dönemin THP milletvekili Enes İbrahim, Meclis baskınında saldırıya uğramış, ardından madur ve şahit olarak Mahkeme sürecinde yer almıştı. İbrahim daha sonra o dönemin siyasi olaylarını anlattığı “27 Nisan’dan 27 Nisan’a” kitabını yazmıştı.