SİYASET

11 Ekim Halk Yürüyüşüne Onbinlerce Vatandaş Katıldı

Makedonya’nın farklı şehirlerinden başkent Üsküp’e gelen onbinlerce vatandaş, “Mücadele devam ediyor, halkın sesi kazanıyor” sloganıyla hükümet karşıtı yürüyüş düzenledi. Özel Yetkili Savcılık binası önünde toplanan onbinlerce vatandaşın yanısıra, Sosyal Demokratlar Birliği Genel Başkanı Zoran Zaev ile birlikte üst düzey parti yetkilileri de eşlik etti. Türk Hareket Partisi Genel Başkanı Adnan Kahil, Genel Sekreter ve milletvekili Enes İbrahim Türk Hareket Partisi yöneticileri ve üyelerinin yanısıra Ufuk gönüllüleri ile çok sayıda Türk yürüyüşe eşlik etti.  14619956_10154612701312422_1142112932_n
Makedonya’yı faşizmden kurtaran halk ayaklanmasının 75. yılı dolayısıyla organize edilen yürüyüş Özel Yetkili Savcılık binası önünden başladı. Yürüyüş Makedonya Parlamentosu önünde sona erdi. Makedonya Parlamentosu önünde onbinlere seslenen Zaev, 11 Ekim tarihinin bugünkü nesillerin hafızasına “kırmızı” renkle kazındığını vurgulayarak, 75 yıl önce halk ayaklanmasında hayatını kaybedenleri saygıyla andıklarını söyledi.
Zaev, “Onların barış için verdiği mücadele, bizim bugün barış için verdiğimiz modern mücadeledir. Onlar ayaklandılar, savaştılar ve kazandılar. Biz de ayaklandık, savaştık ve savaşacağız. Silahımız, halkın sesidir. Halkın sesine kulak veriyoruz ve en sonunda halkın sesi kazanacaktır” ifadelerini kullandı.

Bu büyük yürüyüşle vatandaşlar, bağımsız gruplar, bireyler, sivil toplum kuruluşları, sağ ve sol parti sempatizanları ve daha birçok kişiyle ittifaka girildiğine dikkati çeken Zaev, “Bu yürüyüşün önemi, bizim kararlılığımızın göstergesidir. Biz ülkeyi vatandaşlara geri çevirmek için yürüyoruz. Halkın parasını ülkeden kaçıranlar hesap verecekler, halkın parasını halka teslim edeceğiz. Bütçe sadece vergilerle değil, halktan çalınan paraların geri iadesiyle de dolacaktır diyen Zoran Zaev, halk artık ekonomik kalkınma bekliyor ve bizim çalışmalarımızla birlikte ülkemizi kalkındıracağız’’ dedi.

ersan2

ersan1adnanp

sds

 

sds1sds4sds3

 

 

 

sds2