Zoran Zaev: Seçimler 5 Temmuz’da Yapılacak

Sosyal Demokratlar Birliği Genel Başkanı Zoran Zaev bugün basın toplantısı düzenleyerek, bundan tam 3 yıl önce yeni hükümetin kurulmasıyla birlikte ülke olarak gelişmeye başladığını ve ileriye gittiğini söyledi. Zaev 3 yıl içinde yapılan çalışmaları özetleyerek, artık ekonomik olarak daha iyi bir konumda olduğunu, demokrasi kültürünün her geçen gün geliştiğini, ülkenin NATO üyesi olduğu ve AB ile müzakerelere başlayacaklarını söyledi.

Seçimlerin ne zaman yapılacağının sorusu sorulması üzerine, Zoran Zaev, parti olarak yasa ve anayasaya saygı duyduklarını, olağanüstü halin 13 Haziran’da tamamlanacağı ve olağanüstü halin tamamlanmasıyla birlikte 22 gün sonra daha doğrusu 5 Temmuz’da seçimlerin yapılacağını söyledi.

Zaev tarih belli, Meclis’in olmayışı, hükümetin bir seçim hükümeti olması, olağanüstü hal ile ülkenin uzun bir zaman yönetilmesi demokrasi için sağlıklı olmadığını söyledi. Seçimlerin sorun değil, bir çözüm olduğunu söyleyen Zaev, Vmro-Dpmne ve İçişleri Bakanı Çulev’in yarattığı sorun ve engeller yetti ifadesinde bulundu.