Zaev-Yıldırım Görüşmesi: “İki Ülke Arasındaki İşbirliği Pekişecek”

Makedonya Cumhuriyeti Başbakanı Zoran Zaev Ankara’daki resmi ziyaret çerçevesinde temaslarına devam ediyor. Anıtkabir ziyaretinden sonra Başbakan Zaev mevkidaşı Binali Yıldırım ile görüşme gerçekleştirdi.

Görüşme esnasında terör ile mücadele veren Türkiye Cumhuriyetine Makedonya devleti ve halkının desteğini ileten Zaev, şehit düşen askerler için de başsağlığı dileklerinde bulundu. Terörizmin global bir sorun olduğu fikrini paylşan Zaev ve Yıldırım iki ülkenin bu alanda ortaklaşa mücadeleye hazır olduklarını belirttiler.

Makedonya’da barış ve huzurun korunması için NATO üyeliğinin önemi de masaya yatırılırken, Başbakan Yıldırım, NATO üyeliği konusunda Türkiye Cumhuriyeti’nin Makedonya’ya tam destek verdiğini bir kez daha yineledi.

İki Başbakan arasındaki toplantıda Makedonya’nın isim sorunu ve terör örgütü FETÖ ile mücadele konularına da değinilirken, Yıldırım, mevkidaşı Zaev’e Makedonya’nın bu konudaki hassasiyeti ve işbirliğinden dolayı teşekkürlerini iletti.

Başbakan Zaev’in kabinesinden yapılan açıklamaya göre son derece samimi ve verimli geçen görüşmeden sonra iki ülkenin her alanda işbirliğini pekiştireceği ifade edildi.