Zaev: Şimdi Sırada Hükümetin Kurulması Var

Makedonya Sosyal Demokratlar Birliği (SDSM) lideri Zoran Zaev, Telma Televizyonuna, Mecliste yaşanan şiddet olayları ve son siyasi gelişmeleri değerlendirdi. Click Plus proğramına katılan Zaev gündeme dair son derece önemli açıklamalarda bulundu. Mecliste yaşanan şiddet olaylarının önceden planlandığını belirten Zaev, başta çoğunluk milletvekilleri, gazetecilere linç yapıldığını söyledi.

Zaev proğramda: ”Saldırganlar başta bana çok ağır küfür ve hakaretler yönelttiler, ”Kesilen Sela’ya bak, şimdi sıra sende” dediler. Ben dahil birçok milletvekili yaralandı” dedi.

Zaev devamında: ”Şiddetten uzak, sabırla hareket ediyoruz. Ben eski Meclis Başkanı Trayko Velyanovski’nin en kısa sürede görevi yeni Meclis Başkanı Talat Caferi’ye devretmesini bekliyorum, büyük ihtimalle bu devir sallı günü olacaktır. Bu mutlaka olmalıdır. 31 gün izin verdik, Meclis çoğunluğunun Meclis Başkanı seçimine gideceğini biliyordular. Büyük dikkat ve özenle bekledik. En sonunda bunu (Meclis Başkan seçimini) sakin, huzurlu ve kimseyi provoke etmeden gerçekleştirdik” dedi.

Meclisteki şiddet olayları konusunda suçlu olanın Vmro-Dpmne olduğunu belirten Zaev, polis kuvvetleri Meclisi ve milletvekillerini korumakla görevliydiler, fakat görevlerini yerine getirmediler dedi.

Zaev önümüzdeki dönemde hangi adımları atıcakları konusunda, ”Meclis Başkanı’nın seçimi siyasi süreçler için çok önemli bir adımdı, şimdi sırada hükümeti kurma var” ifadelerini kullandı.