Zaev: Şimdi Seçim Zamanı Değil, Çalışma Zamanı

Başbakan Zoran Zaev yeni yıl ile birlikte ilk çalışma toplantısını Maliye Bakanlığını ziyaret ile gerçekleştirdi. Zaev, Maliye Bakanı Dragan Tevdovski ve çalışma ekibi ile 2017 Devlet bütçesinin ne derecede kullanıldığı ve 2018 yılı bütçesinin nasıl bir seyir izleyeceği konusunda çalışma toplantısı düzenlediler.

Zaev görüşme sonrasında düzenlenen basın toplantısında: ”2018 yılında başarı farklı alanlar gözetlenerek ölçülecektir. Bu alanlara uluslararası entegrasyon girmekte, vatandaşların beklentisi ekonomik iyileşmenin kendi hanelerinde hissedilmesidir. Yeni yılın ilk gününde yaptığımız bu görüşmenin, ekonomik alanda gelişen iyimserliğin ve 2017 yılında yapılan harcama ve gelir hesabının umut verici olmasından ötürü önemi başkadır. Kamuoyunda bazı kesimler seçimlerden söz etmekte fakat şimdi seçim zamanı değil, çalışma zamanıdır. Bunu bilerek bütün yatırımcıları 2018 yılında cesaretlendiriyor ve hükümet olarak gerekli bütün adımları atacağımızı bir kez daha duyuruyorum. Hükümet Gayrisafi Yurtiçi Hasıla’nın (GSYH) hedeflenen rakamlara gelmesi konusunda üzerine düşen herşeyi yapacaktır”dedi.

Zaev basın mensuplarının NATO üyeliği ve isim sorunu konusundaki sorularına ise:”Bir vatandaş olarak ben de bazı sorunlar konusunda temkinli yaklaşmaktayım. Ama çalışmalarımızla yarattığımız dostluğun umut yarattığını biliyorum. Makedonya bu yılın ilk yarısında isim sorununun çözümüne temelli ve gerçekçi bir çözüm getirilmesinde kararlı. Bir çözüm bulunabileceğine inancım tam, fakat bu konuda karşı tarafın da istekli olması gereklidir” dedi.