SİYASET

Zaev: Hükümeti Biran Önce Kurmak İstiyoruz

Avrupa Birliği genişlemeden sorumlu yetkilisi Johannes Hahn’ın Üsküp ziyareti kapsamında gerçekleştirdiği birçok görüşmenin en önemlisi ve kamuoyunun en merak ettiği hiç kuşkusuz Makedonya Sosyal Demokratlar Birliği ve ’’Makedonya İçin Hayat’’ koalisyonu lideri Zoran Zaev ile olan görüşmeydi.

Görüşme Makedonya Meclisinde gerçekleşirken Hahn’a AB Üsküp Büyükelçisi Samuel Zbogar eşlik ederken, Zoran Zaev’e SDSM Genel Sekreteri Oliver Spasovski ve Genel Başkan Vekili Radmila Şekerinska eşlik ettiler.

Görüşmenin ardından basın  mensuplarının karşısına geçen Zaev, toplantının son derece olumlu bir havada gerçekleştiğini ve Hahn’ın isteğinin en kısa sürede hükümetin kurulması olduğunu söyledi.

Bugün Hahn ile görüşme gerçekleştiren Demokratik Bütünleşme Birliği (DUİ) lideri Ali Ahmeti’nin, SDSM’dan Arnavut deklarasyonu için yazılı tavır beklediğini ifade etmesi ve konunun Zaev’e sorulması üzerine Zaev: ‘’’Bizim sözümüz sözdür, yazılı ya da sözlü olarak ifade etmemiz bir değişiklik taşımamaktadır. DUİ’nin istediği yazılı malzemeleri kendilerine verecek ve Meclisteki vekillerin çoğunluğunun imzasını  alma ve hükümeti kurma sürecini hızlıca bitirmek istiyoruz. Sadece Ahmeti’nin Gruevski ile görüşmeler yaparken hiçbir yazılı metin istemediğini hatırlatmak isterim’’ dedi.

Zaev açıklamalarının devamında şu aşamada kendileri için önemli konunun Cumhurbaşkanından hükümeti kurma yetkisinin alınması olduğunu, bu adımın ardından koalisyon ve hükümet görüşmelerine geçilmesinin beklentisi içinde olduğunu söyledi. Zaev ayrıca hükümetin kurulması sürecinde bütün Arnavut siyasi partileri ile görüşmeye ve ortaklığa hazır olduğunu, kurulacak hükümetin geniş çaplı olmasının önemli olduğunu vurguladı.

Basın mensuplarının Arnavut deklarasyonu için partisinin ve kendisinin tavrının ne olduğuna dair ısrarlı sorularına karşı Zaev: ’’Bizim deklarasyon için tavrımız olumludur. Ama kesin tavrımızı hükümeti kurma yetkisini aldıktan sonra bütün kamuoyu ile paylaşacağız. Etnik temelli konuların gündeme gelmesinden mennunuz ve bu konuların çözülmesini istiyoruz. Bu sorunlar çözüldükten sonra ülkenin gerçek sorunları olan ekonomi, hukuk gibi alanlara yönelmeliyiz’’dedi.

Zaev, Arnavut Demokratik Partisi’nin istifa eden lideri Menduh Taçi’nin bugün Hahn ile yaptığı görüşme sonrasında basına yaptığı ’’Ahmeti ve Gruevski hükümet için anlaştılar’’ açıklamasına dair ise: ‘’Anlaşılan o ki Taçi son bir aydır ülke dışında ve olup bitenlerden haberdar değil’’ ifadelerini kullandı.