BALKANLAR

Yunanistan Dışişleri Bakanı’ndan Deprem Bölgesine Ziyaret

Yunanistan Dışişleri Bakanı Dendias, deprem bölgesini ziyaret etmek ve Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu’yla görüşmek üzere Türkiye’ye geldi. Adana’da incelemelerde bulunan Dendias, Çavuşoğlu’nun “Zor günlerde birbirimize yardım etmemiz önemli ama ilişkilerimizi geliştirmek için başka bir deprem ve başka bir felaketi beklemek zorunda değiliz” sözüne kendisinin de katıldığını söyledi.

Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias, merkez üssü Kahramanmaraş olan ve 10 ili etkileyen 7,7 ve 7,6 büyüklüğündeki depremlerden etkilenen Adana’ya geldi. Özel uçakla Adana Şakirpaşa Havalimanı’na inen Dendias’ı burada Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu karşıladı.

Dendias, bölgede arama kurtarma faaliyeti yürüten Yunan ve Avrupa ülkelerinden gelen ekiplerin kurtardığı hayatlardan son derece memnun olduklarını vurgulayarak “Çavuşoğlu ile biraz önce Avusturya, Hollanda ve İzlanda kurtarma ekibinin çadırını ziyaret etme fırsatı bulduk. Burada aldığımız bilgilere göre toplamda 205 kişinin, Yunanistan’dan gelen ekip de dahil olmak üzere, tüm bu ekipler tarafından kurtarıldığını öğrendik” ifadesini kullandı.