BALKANLAR

YTHP Genel Başkanı Simitçi MSK Üyesi Krasniç’e Yasal Süreç Başlattı

Yenilikçi Türk Hareket Partisi Genel Başkanı Ertan Simitçi, Merkez Seçim Komisyonu toplantısında kendisine yönelik sarfettiği ithamların arsından Rifat Krasniç hakkında yasal süreç başlattı.

Simitçi yaptığı açıklamada, MSK üyesi Rifat Krasniç hakkında, şahsına yönelik iftiralarda bulunduğu gerekçesiyle Prizren Temel Mahkemesinde dava sürecinin başlatılması için bugün avukatına yetki verdiğini belirtti.

YTHP Genel Başkanı imzalı yazılı basın bildirisinde şu ifadelere yer verildi:

“Saygıdeğer kamuoyu,

Geçen gün sosyal medyalarda yayınlanan Merkez Seçim Komisyonu Üyesi ve Mamuşa Atatürk Lisesi Müdürü Rifat Krasniç’in MSK’nın 29.10.2020 tarihli olağan toplantısında hakkımda ağır iddialar ve ithamlarla, başta aileme ve şahsıma yönelik karalama ve küçük düşürme maksadı ile çeşitli açıklamarda bulunmuştur.

Rifat Krasniç, Türk toplumunun temsilcisi olarak bulunduğu makamın ve görevinin sorumluluğu bilincinde olmadan, kamuya açık resmi bir toplantıda şahsıma yönelik yalan ve asılsız, dayanaksız ve delilsiz iddialarla Yenilikçi Türk Hareket Partisi’nin tescili için başlatılan yasal süreci engellemeye çalışmış ve ilk etapta Anayasa aykırı bir kararın alınmasına neden olarak bulunduğu görevi kötüye kullanmıştır.

İtirazlarımız üzerine YTHP başvurusunun hukuka uygun olduğu bir üst karar merci olan PZAP tarafından kanıtlanmıştır.

Krasniç, aynı anda iki farklı kamu görevinde çalıştığı için herhalde yasal süreçleri takip etmekte geri kalmış, ilgilenememiş ve iftira at izi kalsın mantığı ile demokratik süreci baltalamak istemiştir. Ancak başaramadı. Yapamadı!

Ülkenin en önemli ve ciddi kurumlarından biri olan Merkez Seçim Komisyonu’nda görev almasına “vesile olanları” ve okuldaki müdürlük görevine halen devam etmesine “sessiz kalanları” kamuoyunun vicdanına bırakıyorum.

Değerli kamuoyu,

MSK üyesi Rifat Krasniç hakkında, şahsıma yönelik iftiralarda bulunduğu gerekçesiyle Prizren Temel Mahkemesinde dava sürecinin başlatılması için bugün avukatıma yetki verdim.

Bizler, hakkımızı hukuk çerçevesinde aramaya ve hakkımızı korumaya gayret göstereceğiz.

Birini suçlayan, bir şeyi iddia eden bunun doğru olduğunu ispatlamalı, sorgulayanları ikna etmelidir. Aksi durumda iftiracı durumuna düşer. Bu evrensel bir hukuk kuralıdır.”

KosovaPort