GÜNCEL

Yeni ABD Büyükelçisi Angela Price Aggeler

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Başkanı Joe Biden 25 Mayıs tarihli kararname ile Angela Price Aggeler’i, Kuzey Makedonya Büyükelçisi olarak atadı.

Beyaz Saray’dan yapılan açıklamada, Angela Price Aggeler, Kıdemli Dış Servis’in Bakan-Müşavir rütbesiyle kariyer üyesi, Pakistan’ın İslamabad kentindeki ABD Büyükelçiliği’nde Misyon Başkan Yardımcısı olarak görev yaptı. Daha önce, Maslahatgüzar olarak görev yaptı. Aggeler daha önce Fransa’nın Paris kentindeki ABD Büyükelçiliği’nde Halkla İlişkilerden Sorumlu Elçi Danışmanı olarak görev yaptı; Aggeler ayrıca Washington’daki Güney ve Orta Asya İşleri Bürosu ile Afganistan ve Pakistan Özel Temsilciliği Ofisinden Sorumlu Devlet Başkan Yardımcısı Vekiliği; Basın ve Kamu Diplomasisi Bürosunda Basın ve Kamu Diplomasisinden Sorumlu Dışişleri Bakan Yardımcılığı görevlerini yürüttü.

Daha önce, Pakistan’ın İslamabad kentindeki ABD Büyükelçiliği’nde Halkla İlişkiler Müsteşarıydı. Önceki atamaları arasında Kuzey Makedonya’daki Amerikan Büyükelçiliği Halkla İlişkiler Görevi; Vietnam, Hanoi’deki ABD Büyükelçiliği Kültür ve Basın Ataşeliği; Dışişleri Bakanlığı Konsolosluk İşleri Bürosu Sözcüsü; Fransa ve Hindistan’da ABD Büyükelçiliklerinde görevler yürüttü.

Aggeler, Dış Servise katılmadan önce, Burkina Faso ve Macaristan’daki ABD Büyükelçiliklerinin yanında, Hindistan’ın Madras kentindeki Başkonsoloslukta çalıştı.

Kariyerinin başlarında, Washington’daki Ulusal Sanat Galerisi’nde ve Orta Afrika Cumhuriyeti’nde Barış Gücü Gönüllüsü olarak çalıştı.

Aggeler, “Bakan Yardımcısı Mükemmellik Ödülü ve “Mildred Sinclaire Dil Ödülü” de dahil olmak üzere çok sayıda Dışişleri Bakanlığı ödülünün sahibidir.

Utah Üniversitesi mezunu olan Aggeler, İngilizce’nin yanı sıra Fransızca, Makedonca ve biraz Hintçe biliyor.

Aggeler, Kuzey Makedonya’daki görevi sırasında başta basın özgürlüğü, sivil toplum ve özgürlükler konusunda çalışmaları ile ön plana çıkmıştı.