SİYASET

”Yapabiliriz İttifakı” Seçimlerin 14 Haziran’da Yapılmasını Teklif Edecek

Sosyal Demokratlar Birliği öncülüğündeki ‘Yapabiliriz İttifakı” bugün bir toplantı düzenledi. İttifakta yer alan parti başkanlarının katılım gösterdiği toplantıda koronavirüs (Covid 19) ile yürütülen mücadele değerlendirilirken, 12 Mayıs’ta Cumhurbaşkanı’nın daveti üzerine düzenlenecek olan liderler zirvesinde görüşülecek seçim konusu değerlendirildi.

Pandeminin stabilize olmasıyla birlikte, uzman ekiplerin tavsiyeleri doğrultusunda ilk fırsatta seçimlerin yapılması, daha doğrusu ”Yapabiliriz İttifakı” 14 Haziran’da erken genel seçimlerin yapılmasını liderler zirvesinde teklif etme karar aldı.

12 Nisan’da yapılması planlanan erken genel seçimler, koronavirüs salgınından dolayı ertelenmiş,Bakanlar Kurulu’nun KHK’si ile seçim süreci durdurulmuştu.

Toplantı sonrası kameraların karşısına geçen Sosyal Demokratlar Birliği Genel Başkanı Zoran Zaev, ittifak olarak 14 Haziran’da seçimlerin yapılmasını liderler zirvesinde teklif edeceklerini söylerken, ülkede aktif bir Meclis yok, seçim hükümeti var. Parlamenter demokrasi sistemi ile yönetilen bir ülkede Meclis’in çalışmaması, kendini fesih etmesi ve AYM kararı ile yeniden toplanamaması demokrasi açısından ve hükümetin denetlenmemesi büyük bir sorun olduğunu belirtti. Sonbahar aylarında pandeminin tekrarlanma ihtamalini gözönünde bulundurduklarını, o yüzden ilk fırsatta daha doğrusu 14 Haziran’da yapılması herkes için uygun olacağını ifade etti.

İttifak toplansıtına ittifaka üye olan iki Türk partisi, Türk Hareket Partisi Genel Başkanı Enes İbrahim ve Türk Demokratik Partisi Genel Başkanı Beycan İlyas da katıldılar.