SİYASET

Washington Savcılar Birliği: Yasa Dışı Dinleme Yapanlar Kendi Tuzaklarına Düştüler

ABD Washington Savcılar Birliği Başkanı David Laban, Makedonya’da ortaya çıkan yasa dışı dinleme olaylarının şekli ve içeriği açısından dünyada ilk olduğunu belirtti. Laban, Amerika’nın Sesi Radyosu’nun Makedon dilindeki yayınına yaptığı açıklamada Özel Yetkili Savcılığın pes etmeden çalışmalarına devam etmesi gerektiğini vurgularken, araştırma ve olayların üzerine gidilmeli dedi.

                Laban, Özel Yetkili Savcı Katitsa Yaneva’ya çağrıda bulunarak ‘’Sakın pes etmeyin, herzaman gerçek iyilik için çalışın, doğru kişi ve gerçek olaylara odaklanın’’ dedi. Alanında en önemli uzmanlardan sayılan Laban’a göre Özel Yetkili Savcılığın verimli çalışması için üç unsurun kaçınılmaz olduğunu belirtti. Bunların da bağımsızlık, bütçe ve ekip olduğunun altını çizdi.

                ABD’deki savcılar için Makedonya’daki Özel Yetkili Savcılığın heycanlıkla takip edildiğini vurgulayan Laban, ‘’görevlerinde başarılı olmaları sadece Makedonya için değil, çok daha geniş çevreler için önemli olacak’’ dedi.

                Yasa Dışı Dinleme konusunda Laban ‘’Devlet bütçesinden 50 milyon dolar harcayarak, İsrail’den dinleme cihazları satın alıp, 20 bin kişiyi yasa dışı dinledikten sonra, bütün bilgilerin bu dinlemeler sonucunda kamuoyuna yansıması son derece büyük ve gerçek bir ironi’yi oluşturuyor. Gerçekte dinleyenler kendilerini ele vermiş oldular’’ dedi.

Follow by Email
WhatsApp