GÜNCEL

Vuçiç: Sırbistan Makedonların En İyi Dostu

Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vuçiç verdiği son televizyon röportajda komşu ilişkileri hakkında çarpıcı söylemlerde bulundu,i. Vuçiç “Open Balkan” (Açık Balkan) girişimi’nin Tiran, Belgrad ve Üsküp sayesinde ayakta kaldığını belirterek, Amerika Birleşik Devletlerinin (ABD) bu girişime yönelik doğru bir tavrı olduğunu, fakat  Avrupalılar için aynı şeyin söylenemez olduğunu belirtti.

Kuzey Makedonya’da yayınlanan son dost ülkeler anket sonuçları hakkındaki soruya ise Vuçiç “ Evet anket sonuçlarını gördüm, hem dost ülkeler hem de siyasiler için olan sonucu da gördüm. Anlaşılacağı üzeri Sırbistan en iyi dostları” dedi.

Vuçiç ayrıca bu anket sonucunun süpriz olup, olmadığı sorusuna: “Hiç şaşırmadım, biz Kuzey Makedonya’nın en büyük dostuyuz. Sırbistan’dan daha yakın kimleri olabilir ki? Biz Anayasal ismini, bayraklarını, dillerini değiştirmelerini aramayan tek devletiz. Makedon halkını seviyoruz. Onlardan hiçbir şey aramıyoruz. Sadece iyi ilişkilerde olmamızı, dost ve kardeş olmamızı istiyoruz” dedi.