SİYASET

Vmro-Dpmne Eskiden Mitinglere Ohri’den Başlarken Şimdi Protestolara Ohri’den Başlıyor

Özel Yetkili Savcılığın, Ohri’den 200 civarında Vmro-Dpmne üye ve yöneticisinin 2014 yılında partiye yaptıkları bağışlar konusunda bilgilerine başvurma kararı bugün Ohri’de protesto edildi. Vmro-Dpmne üye ve yöneticilerinin organize ettiği protesto birkaç yüz vatandaşın katılımı ile Ohri polis merkezi önünde gerçekleştirildi. Protestoya katılanların neredeyse hepsinin parti üyesi ve devlet memuru olması dikkat çekici bir detaydı.

Protesto sürdüğü sırada basın mesuplarına konuşan Ohri milletvekilleri Özel Yetkili Savcılığın partiye bağış yapan kişilerin bilgisine başvurma kararını eleştirdiler. Bu kararın yanlı bir hareket olduğu ve parti ve kişilerin saygınlığına karşı bir hareket olarak görüldüğünü söyledirler.

Konu ile ilgili bugün Özel Yetkili Savcılıktan yazılı bir açıklama yapıldı. Açıklamada Ohri’de bilgisine başvurulan kişilerin, savcılığın yürüttüğü bir dosya üzerine olduğu ve bu kişilerin ’’şahit’’ sıfatı ile bilgisine başvurulma kararının alındığı bildirildi. Ayrıca savcılıktan yapılan açıklamada, bilgisine baş vurulacak kişilerin buna uymalarının yasal zorunluluk olduğu ve şahitlere baskı ve müdahalelerin şuç olduğu hatırlatıldı.