GÜNCEL

Varhelyi, Bulgaristan’ın 3 Hafta İçerisinde Müzakerelere Uyguladığı Vetoyu Kaldırmasını Bekliyor

Avrupa Birliği (AB) Komşuluk ve Genişlemeden Sorumlu Avrupa Komisyonu Üyesi Oliver Varhelyi, resmi ziyarette bulunduğu Bulgaristan’da Cumhurbaşkanı Rumen Radev, Başbakan Kiril Petkov ve Dışişleri Bakanı Teodora Gençovska ile yaptığı görüşmelerin ardından, Sofya’nın Kuzey Makedonya’ya uyguladığı müzakere başlama vetosunun üç hafta içerisinde kaldırılacağı beklentisinde olduğunu söyledi.

Sosyal medya hesabından Varhelyi “Kuzey Makedonya ile müzakereleri başlatmak için karşılıklı olarak kabul edilebilir bir çözüm bulmak üzere yakında Sofya’ya döneceğim” yazdı.

Varhelyi ayrıca “Haziran ayında hükümetler arası bir konferans düzenleyerek Kuzey Makedonya ve Arnavutluk ile müzakerelere başlayabilmemiz için karşılıklı olarak kabul edilebilir bir çözüm üzerinde çalışıyoruz. Bulgaristan Cumhurbaşkanı Rumen Radev ile açık diyaloğu takdir ediyorum. İstikrarlı ve gelişen bir Batı Balkanlara sahip olmanın önemi paha biçilemez. Bu bağlamda, Kuzey Makedonya ve Arnavutluk ile ilk hükümetler arası konferansın düzenlenmesi önemli bir katkı olacaktır. Bu konuda birlikte çalışmamız gerekiyor. Haziran ayında Kuzey Makedonya Cumhuriyeti ile müzakere sürecini başlatmak için ortak bir zemin ve Bulgaristan’dan destek bulmak için üç hafta içinde Sofya’ya döneceğim.” ifadelerini kullandı.