RÖPORTAJ

Valandova Belediyesi THP Meclis Üyesi Ersan Fetikov’la Bölge Hakkında Sohbet Ettik

 

Geçen hafta Radoviş Belediye Meclisinin Türk Hareket Partisi sıralarından Belediye meclis üyesi Yaşar Süleyman ile  yaptığımız röportaj sonrasından Valandova Belediye Meclisi Türk hareket Partisi sıralarından meclis üyesi olan Ersan Fetikov ile röportaj dizisine devam ediyoruz.

Sayın Ersan bey Geçtiğimiz 2 yıl içerisinde Türklerin yaşadığı yerleşim yerlerine yönelik nasıl çalışmalar yapıldı?

Öncelikle okuyucularımıza soruyu cevaplamadan Valandovayı kısadan tanıtmak isterim.

Valandova belediyesi Kuzey Makedonya Cumhuriyetinin Güney doğusunda bulunan nüfusu yaklaşık 13.000 olan küçük ama yaşanılacak güzel bir belediyedir burada Valandovaya bağlı 7 tane Türk köyü bulunmaktadır.

2002 sayımlarına göre Valandova belediyesinin 13% türkler oluşturmaktadır.

Tabiki şimdiki yaptığım araştırma ve sayıma göre Türkler 18% dir.

2017 yılında gerçekleşen lokal belediye seçimlerinde Türk Hareket Partisi ve koalisyonu seçimleri kazanmış 13 yıl sonra SDSM ve THP iktidara gelmişti.

Belediyeyi ilk devir aldığımızda Türk köylerine yönelik altyapı için hiç bir proje başlatılmamıştı.

Türkler için her şeyi sıfırdan başlatmak gerekiyordu ve öyle de oldu. İlkimiz Valandova ya bağlı olan tüm türk köylerinin şehirleşme plan ve programını hazırlamaktı.

Çünkü sokak kanalizasyon ve diğer altyapı işleri Şehirleşme plan ve programı olmadan olmuyorudu.

Daha yeni 1 ay önce 6 türk köyünün Şehirleşme plan ve programı onaylandı önümüzdeki ay da tek kalan Kalkova köyünün şehiŕleşme plan ve programı bitecektir.

Bununla paralel hemen daha büyük olan Dedeli,Çalıklı,Kalkova köylerine Kanalizasyon projeleri azırlanmaktadır.

Kalkova köyünün ıçme şu projesi önümüzdeki hafta bitip. Çalıklı köyüne de önümüzdeki aylar 1 sokak asfalt hazır olacağını umuyorum.

Öte yandan sadece Türk köylerinin değil Valandovaya bağlı tüm köylerin su,çöp ve ışıklandırma problemlerini ortadan kaldırıyoruz. Aslında biz biz köylerimizi Türk Makedon ayrıt etmeden aynı hizmeti sunmaya çalışıyoruz tabiki Makedonların yaşadığı köylerde de hala altyapı sıkıntıları bulunmaktadır ama malesef geçmişe bakarsak 13 Yıl Türk köyleri hep arka planda bırakılmış şimdi ise bize büyük bir yük düşmektedir,bir önceki iktidarın bıraktığı zorluklar bizleri 5 ay 8 ay 1 yıl engelliyor.

Tabi biz ileriye bakıyoruz tek tek Türk köylerinin alt-yapı problemlerini çözmeye uğraşıyoruz.

 

Bir Meclis üyesi olarak belediyenizde ki eğitim durumunu nasıl değerlendiriyorsunuz?

Tüm Makedonyada olduğu gibi Valandovanin Türk köy okullarında da problemimiz var.

Daha yeni Kızıldoğan köyünde Belediye ve Tika ortaklaşa yeni 1 okul inşa etti.

Malesef Kızıldoğan köyünde 1-5 e kadar olan sınıflar hepisi 1 yerde eğitim görüyor ve sadece 1 tane öğretmen var yaklaşık ta 30 öğrenci var. Burada iyi bir eğitimden bahsedemeyiz Dış yatırımlardan sorumlu devlet bakanı Sn. Elvin Hasan bu konu ile Eğitim bakanını bire bir bilgilendiriyor en kısa zamanda bunun da pozitif sonuçlanacağına ümit ederim.

Kalkovada 1 ve Kızıldoğanda 2sınıf daha açılması gerek 3 sınıf açıldığında hem öğrencilerimiz daha kaliteli eğitim görecek hemde Valandovada artı 3Türk öğretmenimiz olacaktır.

İşler nekadar ağır gitsede biz pesetmiyoruz bilakis daha da hırslı ileriye devam ediyoruz.

Valandovada merkez orta okul yenileniyor orada türk öğrencilerimiz var şimdi ise Çalıklı köyündeki orta okul odunl ile ısınıyordu bu yıl palet sisteme geçip kalorifer takılacaktır.Okul müdürleri ile Türklerin yaşadığı köylerdeki okulların problemlerini istişare ediyoruz sıkıntıları gidermek için de gerek bakanımız Sn Elvin hasan gereksd Türk Hareket Partisi milletvekili Sn Enes İbrahim-i bilgilendirip konu üzerinde daha hızlı sonuç almaya çalışıyoruz.

 

Yıllardır Türklerin yaşadığı yerleşim merkezlerinde neredeyse hiçbir bir altyapı projesi gerçekleştirilmedi ne gibi zorluklarla karşılaştınız ve geleceğe yönelik nasıl çalışmalar planlıyorsunuz?

Her zaman suçu başkasında aramamak gerek birazda kendimizden başlamalıyız.

Valandova Türklerinde biraz pasiflik görüyorum biraz dinç ve hakkını hırsla arayıp almaları gerekiyor 2 yıl geçse de biz Valandovada hâlâ belediyenin verdiği tüm imkanları kullanamıyoruz.

Buda ilgisizlikten kaynaklanıyor 13 yıl Valandovada türkler kandırıldı hüsran yaşatıldı görüyorum ve hissediyorum ortada güven kalmamış. Sosyal Demokratlar koalisyon ortağımız da olsa yeri geldiginde masya vurmasını bilen bir siyasi partiyiz ama halkımızın da biraz ilgi duyması lazım.

Ben şunu biliyorum önümüzdeki 2 yıl türk köylerini güzel projeler bekliyor.

Bununla birlikte Valandovayı temsil edecek Tüm köylerden 1 er temsilci ile yeni bir sivil toplum kuruluşu kuruyoruz bununla birlikte eğitimde kültürde ve türk toplumunun aydınlatacak bir sivil toplum kuruluşu olacaktır.

Valandova Belediye başkanı Pero Kostadinov ile son görüşmemizde 2020 yılında Türk köylerine özen göstereceğinin sözünü aldık.

Biz bu yolda yürümeye kararlıyız her şey çok güzel olsun diye elimziden geleni yapmaya hazırız.

Sayın Ersan Fetikov bizim sorularımıza cevap vererek zaman ayırdığınız için teşekür ediyoruz.

Türk yerleşim yerlerindeki sorunları dile getirdiğiniz için ben de Haber Makedonya ekibine teşekkür ediyorum.