Üsküp’te Etno Fest Yağlı Güreş Turnuvası Düzenlendi

Makedonya’nın başkenti Üsküp’te “Gelenek devam ediyor” temalı Etno Fest Yağlı Güreş Turnuvası düzenlendi.

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) ve Makedonya Kültür Bakanlığının desteklediği turnuva Dünya Etnospor Konfederasyonu, Dünya Balkan Dernekleri Federasyonu ve Eğitim, Kültür, Spor ve Ekoloji (AKSİ) Derneği iş birliğinde yapıldı.

Üsküp’e bağlı Studeniçan köyünde düzenlenen turnuva, Türkiye, Bulgaristan, Yunanistan, Arnavutluk, Kosovave Makedonya olmak üzere farklı ülkelerden yaklaşık 100 güreşçinin katılımıyla gerçekleştirildi.

Turnuvaya, TİKA Üsküp Koordinatörü Aytekin Ayden, Dünya Etnospor Konfederasyonu Başkan Vekili Hakan Kazancı, Dünya Balkan Dernekleri Federasyonu Başkanı Recep Varol, AKSİ Derneği Başkanı Afet Yaşari’nin yanı sıra Türkiye’den gelen Mustafa Demirkan Hoca, ülkedeki kurum ve kuruluş temsilcileri ile binlerce güreşsever katıldı.

TİKA Üsküp Koordinatörü Ayden burada yaptığı açıklamada TİKA olarak ülkedeki tarihi eser restorasyonu haricinde, kültürel mirasa sahip çıkma, spor etkinlikleri ve diğer alanlarda da destek sunduklarını belirtti.

Yedi yıldır devam eden geleneksel yağlı güreş turnuvasına destek olmaktan duyduğu memnuniyeti dile getiren Ayden, “Vatanımızda 600 yıldır devam eden Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri’nin ötesinde de Balkanlarda böyle bir etkinliğin gerçekleştirilmesi ve bugüne kadar devam ettirilmesi çok büyük önem arz ediyor.” dedi.

Dünya Etnospor Konfederasyonu Başkan Vekili Kazancı da Osmanlı’nın yadigarı olan bu topraklara ve bu değerlere sahip çıktıkları için yerel halka teşekkür etti.

Kaynak: AA