GÜNCEL

Üsküp’te 10 İnsan Hakları Günü Etkinliği Düzenlendi

Topluluk Haklarını Gerçekleştirme Ajansı “10 Aralık Dünya İnsan Hakları Günü” vesilesiyle AGİT işbirliğinde Üsküp’te bir konferans düzenledi. Konferansa Cumhurbaşkanı Stevo Pendarovski katılırken, konferansın açılış konuşmasını ajans müdürü Eran Kurtiş yaptı. Kurtiş yaptığı konuşmada katılımcıları selamlarken, günün anlam ve önemi ile ülkemizdeki nüfusu az olan etnik toplulukların Kuzey Makedonya’nın kalkındırılması üzerine ki rolünden bahsetti.

Cumhurbaşkan Pendarovski yaptığı konuşmada “ülkemiz, kendi deneyimiyle, bölgemizde ve ötesinde insan haklarına saygı konusunda önemli standartlar belirlemiştir. Etnik devletler kurmanın coşkulu olduğu bir dönemde, sivil temellere dayanan ama aynı zamanda Makedon toplumunun çok kültürlü karakterine de açık bir duyarlılık gösteren bir anayasayı kabul ettik. 1991’deki bu stratejik karar, savaştan kaçınmamıza ve yeni devletin uluslararası doğrulama ve meşruiyet kazanmasına yardımcı olan en önemli yönlerden biriydi” ifadelerinde bulundu.

Konferanda ayrıca Siyasi Sistem ve Topluluklar Arası İlişkiler Bakan Vekili Cabir Doko, Topluluklar Arası İlişkiler Komitesi Başkanı Arbana Paşoli ile Başbakanlık Ortak Toplum ve Çokkültürlülük Ulusal Koordinatörü Robert Alagözovski katıldılar.