Üsküplü Şairimiz Yahya Kemal Ölüm Yıldönümünde Anıldı

Makedonya Türk Sivil Toplum Teşkilatları Birliğinin (MATÜSİTEB) organizasyonunda, Kültür Bakanlığının desteğiyle dün akşam Üsküp’teki Davut Paşa Hamamında “5. Uluslararası Yahya Kemal Beyatlı Türkçe Şiir Şöleni” düzenlendi.

Üsküplü şair Yahya Kemal Beytalı’nın ölümünün 61. yıldönümü vesilesiyle düzenlenen şiir şölenine, Kültür Bakanı Hüsni İsmaili, Azerbaycan Milletvekili Ganire Paşayeva, Türkiye Cumhuriyeti Üsküp Büyükelçiliği Misyon Şefi Yardımcısı Umut Lütfi Öztürk, TMBH Genel Başkanı Erdoğan Saraç, MATÜSİTEB Başkanı Hüsrev Emin, ADEKSAM Başkanı Tahsin İbrahim ve çok sayıda davetli katıldı.

Düzenlenen şiir şöleniyle Yahya Kemal Beytalı’nın hak ettiği değeri görmesine vesile olmayı umduklarını belirten Kültür Bakanı Hüsni İsmaili, gelecek yıllarda uluslararası katılımın artacağına olan inancını dile getirdi.

Türkiye Cumhuriyeti Üsküp Büyükelçiliği Misyon Şefi Yardımcısı Umut Lütfi Öztürk, Yahya Kemal Beytalı’nın anıldığı programa katılmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Öztürk, “Yahya Kemal Beytalı ismi çok değerli ve bu ismin bu şekilde hak ettiği yerde, hak ettiği şekilde yaşatılması büyük önem taşıyor. Yoksa bir takım terör odaklarının sözde okullarının ismi olarak zikredilmesi hepimiz için bir züldür” ifadelerini kullandı.

Yahya Kemal Beytalı’nın Türk dünyasının en büyük şairlerinden biri olduğunu belirten Azerbaycan Milletvekili Ganire Paşayeva, Türk dünyasında birliğinde sağlanması için toplumun ruhunu oluşturan edebiyatçıların önemine değindi.

Geleneksel bir hal alan şiir şöleninin bundan sonraki yıllarda da devam etmesi temennilerini dile getiren MATÜSİTEB Başkanı Hüsrev Emin, programın Yahya Kemal Beytalı’yı tanıtmak ve daha iyi anlatmak amacıyla yapıldığına dikkat çekti.

Program kapsamında Yahya Kemal Beyatlı’nın Üsküp için yazdığı “Kaybolan Şehir” adlı şiiri Türkçe, Arnavutça ve Boşnakça dillerinde okundu.

Şiir şöleninde Makedonya’dan İlhami Emin, Leyla Şerif Emin, İlker Yusuf, Rabia Ruşid, Emel Hamza Şerif, Mehmed Arif, Seyhan Yakup ve Mumin Ali, Azerbaycan Milletvekili Ganire Paşayeva, Kosova’dan Zeynel Beksaç, İskender Muzbeg, Aziz Serbest ve Taner Güçlütürk, Türkiye’den Bahtiyar Aslan, Bulgaristan’dan Habibe Ahmtova, Gagavuz Yerinden (Moldova) Güllü Karanfil ve Romanya’dan Rukiye Ahmet şiir okudu.

Doğru Yol derneğinden Nevzat Sundo ve ekibinin Türk Sanat Müziği dinletisiyle devam eden program, teşekkürname takdimiyle sona erdi.

Üsküp Yunus Emre Enstitüsü de Yahya Kemal Beytalı’nın fotoğraflarından oluşan bir sergi açtı.

 

Kaynak: Yeni Balkan