GÜNCEL

UNESCO Ohri’ye Müfettiş Heyeti Yolluyor

Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü UNESCO (United Nations Educational, Scientific and Cultural Organization) koruması altında ve dünya mirası listesinde olan Ohri şehri ve Ohri gölü son yıllarda bu ayrıcalığı yitirme tehlikesi ile karşı karşıya.

Geçtiğimiz dönemde başta aşırı ve dengesiz yapılanma, doğal yaşamın insan etkisi ile tehlike altına alınması, tarihi ve kültürel mirasın korunamaması gibi konularda UNESCO birçok uyarıda bulunmuştu. Özellikle UNESCO’nun İstanbul’da düzenlenen son toplantısı ve Venedik komisyon toplantılarında Makedonya yetkili kurumlarına Ohri konusunda ciddi uyarılar yapılmıştı. Kurum yetkilileri istenilen düzenleme ve çalışmaların yapılmaması durumunda Ohri şehrinin ve Ohri gölünün UNESCO dünya mirası listesinden çıkarılabileceği uyarısında bulunmuşlardı.

Konu ile ilgili UNESCO Ohri’de yapılan son çalışmaları yerinde görmek için müfettiş heyeti gönderme kararı aldı. Sözkonusu heyetin bu hafta Ohri’yi ziyaret edeceği ve başta koruma altında olan alanları, önemli tarihi yapıları ve gölü teftiş edecekleri bildiriliyor. Geçen yıl Ohri’yi ziyaret eden UNESCO heyetinin özellikle “Ohri 2014” projesi kapsamında İmaret bölgesindeki yapılar konusunda sert uyarıları olmuştu.