GÜNCEL

Ülke Reformlara Odaklanmalı

Bugün Brüksel’de, Avrupa Komisyonu’nun 2018-2019 sonrası dönemde kabul edilen AB müktesebatının yeni külliyatını sunacağı 24. fasıl Adalet, Özgürlük ve Güvenlik için açıklayıcı toplantı devam ediyor.

Önümüzdeki hafta 23. Fasıl “Adalet ve Temel Haklar” konulu toplantılar devam ediyor. Avrupa’nın Genişlemeden Sorumlu Üyesi Oliver Varheji, Kuzey Makedonya’daki herkesin ülkenin Avrupa geleceğinin arkasında durmanın ve müzakere sürecine yardım etmenin artık en önemli olduğu mesajını gönderdi.

Dün Brüksel’de Avrupa İşlerinden Sorumlu Başbakan Yardımcısı Bojan Mariciç ile yaptığı görüşmede Varheji, ülkenin AB ile tarama sürecini, üyelik müzakereleri sürecindeki sonraki faaliyetleri ve Kuzey Makedonya’daki mevcut siyasi durumu ele aldı.

Bu doğrultuda Mariciç ve Varheji, Batı Balkanlar için AB Yatırım Planı ve başta altyapı ve enerji olmak üzere bölgesel projelerin hayata geçirilmesinin hızlandırılması konusunu da görüştüler.

Anayasa değişiklikleriyle ilgili olarak, Cumhurbaşkanı Stevo Pendarovski’nin şu anda bunun için herhangi bir koşul bulunmadığına ilişkin açıklamasına işaret etmekle birlikte, oylamanın bugün yapılmamasının ve ülkenin reformlara odaklanmasının önemli olduğunu yineledi.