UFUK DERNEĞİ GENEL BAŞKANINDAN VATANDAŞLARA SEÇİM ÇAĞRISI

Değerli Makedonya vatandaşları, değerli soydaşlarım, bir buçuk yıldan fazla ülkemiz ciddi bir siyasi krizle karşı karşıya kaldı. Yıllardır Makedonya’da insan hakları ve özgürlükleri ihlal edilmekte. Makedonya demokrasisi gelişmek yerine gerilemektedir. Uluslararası kurum ve kuruluşlar ülkemizdeki durum ile ilgili alarm veriyor, ancak bu uyarılar iktidar tarafından ciddiye alınmıyor. Yaşanılan ihlaller maalesef Makedonya Türklerini derinden vurmuştur, soydaşımız umutsuzluğa kapılmış ve çıkış yolları aramaya başlamıştır. Hükümet baskıları artırmış ve insanları sindirmek için elinden geleni ardına koymamıştır. Diğer halkların yanında Türkler de göç yollarına koyulmuştur, ata toprağı Makedonya’yı bırakıp gelişmiş ülkelere yerleşmek için çabalamıştır. Bugün 10 Aralık Dünya İnsan Hakları Günü. Değerli soydaşlarım, böyle bir günde bukadar kara bir tablo çizmek istemezdim. Ancak 10 yıldır bu iktidarın evrensel insan hak ve özgürlüklerine bile saygısı yoktur.

Biz Ufuk Derneği gönüllüleri ve yöneticileri son bir buçuk yılda muhallefet partisi SDSM ve koalisyon partnerlerinin rejime karşı başlattığı mücadeleye katıldık. Elimizden geleni her zaman yaptık, gün geldi Başbakanlık ve Makedonya Meclisi önünde yürüyüş düzenlendi, Renkli Devrim oldu, ülke genelinde farklı şehirlerde yürüyüşler düzenlenirken biz hep oradaydık. Demokratik mücadelenin her yolunu denedik, derneğimiz çeşitli organizasyonlar yaptı. Biz, adalet, hak ve hukuk arayışından hiç vazgeçmedik. Biz Makedonya vatandaşlarına ve soydaşlarımıza uygulanan iktidar baskılarının ve tehdditlerinin kalkmasını hep talep ettik. Adalet için mücadele etmek zordur ancak bizim adalete inancımızdan her zaman tamdır. Safımız belli etmekten korkmadık, hiçbir baskı bizi caydıramadı. Bizde bu adalet arayışlarında cezalandırıldık, tehdditler aldık, çevremizdeki arkadaşlarımız selamı kesti, baskılar zaten siyasi krizden önce de hep vardı. Yıllardır süren mücadelede yolun sonuna geldik. Artık seçim kampanyasında hiçkimse soydaşlarımızı tehddit etmeye ve baskı uygulamaya cürret edemiyor. Bazı bölgelerde tatsız olaylar yaşandı, ancak ülkemizin kurumları gereken önlemleri alacağına inanıyoruz.

Yarın 11 Aralık Pazar Makedonya için belki de bağımsızlığından günümüze en önemli günlerden biri olacaktır. Herkesi hür bir şekilde kendi iradesiyle yasal ve anayasal hakkını kullanmaya oy vermeye çağırıyorum. Değerli seçmenler sizin için en iyi opsiyon hangisiyse oraya oyunuzu verin.  Oy vermekle vatanımız Makedonya’nın siyasi hayatına yön vermiş olacaksınız. Geleceğimiz için başkaları karar vermesin, bende varım deyip 11 Aralıkta erken saatlerde oyunuzu kullanın. Sloganımız: Geleceğine Sahip Çık Tercih Senin Sandığa Git Oy Ver!

Saygılarımla, Ufuk Derneği Genel Başkanı Dr. Elvin Hasan