KÜLTÜR & SANATTÜRK DÜNYASI

TÜRKSOY Balkanlar Kitabı Çıktı

Uluslararası Türk Kültürü Teşkilatı (TÜRKSOY) ve Balkan ülkeleri iş birliğinde düzenlenen faaliyetlerin yer aldığı TÜRKSOY-Balkanlar kitabı, TÜRKSOY’un üye ülkeleri ile ilgili çalışmalarını okuyucularla buluşturduğu serinin 5. kitabı olarak çıktı.

Teşkilatın 2014-2020 yılları arasında Balkan coğrafyasında düzenlediği faaliyetlere kronolojik olarak yer veren, editörlüğünü Doç. Dr. Bilal Çakıcı’nın yaptığı eser, Fatih Aliyi tarafından yayına hazırlandı.

Daha önce TÜRKSOY tarafından yayımlanan TÜRKSOY–Azerbaycan, TÜRKSOY-Kazakistan, TÜRKSOY-Kırgızistan ve TÜRKSOY-KKTC isimli kitapların ardından okuyucuların beğenisine sunulan kitapta TÜRKSOY’un Arnavutluk, Bosna Hersek, Bulgaristan, Hırvatistan, Karadağ, Kosova, Kuzey Makedonya, Macaristan, Romanya ve Sırbistan’da düzenlediği etkinlikler yer alıyor.

Teşkilatın faaliyetlerini; resmî temaslar, bilimsel toplantılar, sanatsal faaliyetler ve yayınlar başlıklarında ele alan eser aynı zamanda zengin bir görsel arşiv niteliğinde. İki dilde (Türkçe ve İngilizce) yayımlanan, TÜRKSOY ve Balkan ülkeleri iş birliğinde düzenlenen faaliyetlere katılan kültür insanlarının isimlerine de yer veren TÜRKSOY-Balkanlar kitabı 274 sayfadan ibaret.

Balkan coğrafyasının sahip olduğu kültürel zenginliği, tüm canlılığı ile koruyarak gelecek nesillere aktarma amacıyla TÜRKSOY tarafından hayata geçirilen projelerin yer aldığı çalışma, bu mirasın taşıyıcılarının tüm dünyada tanınmasına ve TÜRKSOY üyesi ülkeler ve Balkan ülkeleri arasında karşılıklı ilişkilerin gelişimine vesile olmayı amaçlıyor.