TÜRK DÜNYASI

Türkiye ile Azerbaycan Arasında Kara ve Hava Ulaşımı Durduruldu

Dünyayı saran koronavirüs tehlikesine karşı alınan önlemler çerçevesinde, Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev telefon görüşmesi gerçekleştirdi.

Yapılan telefon görüşmesinde, kargo hariç karşılıklı kara ve hava yolu ulaşımının geçici süreyle durdurulması kararlaştırıldı. Ayrıca görüşmede, ikili ilişkiler ve bölgesel konular da müzakere edildi.

TÜRKİYE 16 ÜLKEYE SINIRINI KAPATTI

Türkiye, koronavirüs önlemleri kapsamında 16 ülkeye sınırlarını kapattı. İlk olarak, 3 Şubat’tan itibaren Çin ile 23 Şubat’tan itibaren de İran ile yapılan uçuşlar yasaklandı. 29 Şubat 2020 tarihinden itibaren de Irak, İtalya ve Güney Kore ile yapılan uçuşlar durduruldu. Bunlara, Sağlık Bakanlığı
Koronavirüs Bilim Kurulu toplantısının ardından 9 Avrupa ülkesiyle uçuşların durdurulması kararı alındı. Almanya, Fransa, İspanya, Norveç, Danimarka, Belçika, Avusturya, İsveç ve Hollanda’ya uçuşlar, bugün sabah 08.00’den itibaren 17 Nisan 2020 tarihine kadar durduruldu. Son olarak bu listeye Gürcistan ve Azerbaycan’da katıldı.