TÜRK DÜNYASI

Türk Konseyi’nin “Koronavirüs Zirvesi”ne Dünya Sağlık Örgütü Genel Direktörü De Katıldı

Türk Dili Konuşan Ülkeler İşbirliği Konseyi’nin (Türk Konseyi) koronavirüs konulu olağanüstü video konferans zirvesine Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Genel Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus da katıldı.

Azerbaycan, Kazakistan, Kırgızistan, Özbekistan, Türkiye, Türkmenistan ve Macaristan devlet başkanlarının katıldığı zirvede konuşan DSÖ direktörü Ghebreyesus, böylesi bir zirvede söz hakkı tanındığı için onore olduğunu belirtti. Sosyal medyada yaptığı açıklamada Ghebreyesus, Türk Konseyi liderlerinin koronavirüs pandemisine karşı diğer ülkelere tıbbi destek ve finansal destek de dahil olmak üzere işbirliği katkılarından ve geniş kapsamlı çabalarından ötürü kendilerine teşekkür ettiğini belirtti.

“TÜRK KONSEYİ ÜLKELERİ, İŞBİRLİĞİNİN BİR ÖRNEĞİDİR”

Ghebreyesus, “Koronavirüsün küresel yayılmasının başlangıcından beri Türk Konseyi liderleri bizimle yakından işbirliği içerisinde oldular. Hastane tesislerini bizlerle paylaştılar. İnsani desteğin yanında, test kitleri, klinik uzmanlık değişimi ve tıbbi destekte bulundular. Bu bizim pandemiye karşı ihtiyaç duyduğumuz sınırlararası işbirliğinin bir tür örneğidir.” açıklamasında bulundu.

Ghebreyesus, Türkiye’nin Türk Konseyi’ne üye ülkelerden en çok etkilenen ülke olduğunu belirtti ve son hafta içerisinde vakalarda dramatik bir artışın gözlemlendiğini ifade etti. Ghebreyesus, “DSÖ sizlerin acısını paylaşıyor ve verebileceğimiz her türlü desteği vermeye hazır olduğumuzu belirtiyoruz” dedi.

DSÖ Genel Direktörü, “Türk Konseyi liderlerinin birlik mesajlarından ve bu krizin insanlığın birliği ile çözüleceğine dair farkındalıklarından ötürü oldukça etkilendim. DSÖ, sizlerin güçlü desteğinizden ötürü minnettardır. Bu ortak tehdidin üstesinden beraber gelmek için hazırız.” ifadelerini kullandı. Ghebreyesus, Azerbaycan hükumetine ve halkına DSÖ tarafından toplanan “COVID 19 Stratejik Hazırlık ve Karşılık Planı”na verdiği 5 milyon dolarlık destekten ötürü teşekkür etti.