GENELTÜRK DÜNYASI

Türk Konseyi’nden Koronavirüse Karşı Birlik Mesajı

Türk Dili Konuşan Ülkeler İşbirliği Konseyinden (Türk Keneşi-Türk Konseyi) yapılan yazılı açıklamaya göre, Genel Sekreter Bağdat Amreyev, üye devletler arasındaki iş birliği ve dayanışmaya dikkati çekerek uluslararası toplumun yeni tip koronavirüs (Kovid-19) ile mücadelede koordineli ve kararlı çaba göstermesi gerektiğini belirtti.

Bu küresel krize karşı tüm dünyanın ortak hareket etmesi gerektiğinin altını çizen Amreyev, Türk Konseyine üye ülkelerin mevcut iş birliği mekanizmasının, yeni tip koronavirüsle mücadelede de ortak hareket edilmesini mümkün kıldığını ifade etti.

Konseye üye Azerbaycan, Kazakistan, Kırgızistan, Türkiye, Özbekistan ve gözlemci ülke Macaristan’ın salgının beraberinde getirdiği sorunların üstesinden gelmek için gereken kararlılığı sergilediğini vurgulayan Amreyev, küresel salgının başından bu yana Türk dünyası liderlerinin birbiriyle yakın istişarelerde bulunduğuna dikkati çekti.

TÜRK ÜLKELERİ SALGINA KARŞI BİRLİK İÇİNDE YARDIMLAŞIYOR

Amreyev, açıklamaya şöyle devam etti:

“Bu ortak çaba ve iş birliğinin bir parçası olarak Türkiye, Azerbaycan’a test kitleri gönderen ilk ülke olmuş, böylece kardeş ülke Azerbaycan’ın bu hastalıktan muzdarip ilk hastaların teşhis edilmesi için gerekli imkanlara ulaşmasını sağlamıştır. Türkiye yine, Türkiye ve Kırgız Cumhuriyeti tarafından ortaklaşa yönetilen Bişkek’teki Kırgız-Türk Dostluk Hastanesinin, Kırgız Cumhuriyeti Sağlık Bakanlığına devredilmesini, bu hastanenin Kırgız Sağlık Bakanlığı tarafından Kovid-19 salgını ile mücadelede kullanılmasını kararlaştırmıştır.

Özbekistan Cumhurbaşkanı’nın girişimiyle, komşusu Kırgızistan’a bu zor günleri atlatmasına katkı sağlamak üzere insani yardım gönderilmiştir. Bunlara ek olarak, Kazakistan hükümeti, Kırgız vatandaşlarının Çin ve Hindistan’dan hava yoluyla tahliyesinde yardım sağlamıştır.”