GÜNCEL

Türk Gençlik Kulubü Dağılıyor

Türk Gençlik Kulubü adı altında çalışmalarda bulunan sivil toplum kuruluşu düzenlediği kongrenin öncesinde dağıldı. Doğu Makedonya’dan 7 teşkilatın tüm üyeleri ile birlikte TGK’dan çekilmesi TGK’da yeni bir kriz oluşturdu.

Onur Loç’un TGK başkanlığından ayrılmasıyla birlikte TGK yeni başkan ve yönetimini seçti. Ülkenin değişik bölgelerinde ilkokul öğrencilerine yönelik değişik faaliyetlerde bulunan Türk Gençlik Kulubü’nün dağılma nedenlerinden biri hesap verme sorumluluğunun olmayışı ile mali raporların gizlenmesi olarak ifade ediliyor.

Doğu Makedonya’daki teşkilatların önde gelen isimleri TGK yönetiminin maddi kaynağını gizlediğini, arka planda daha derin güçler ile TGK’yı değişik cemaatlerin arka kapısı yapıldığı iddia ediliyor. Ayrıca defalarca yıllık mali raporun incelenmesi ve görüşülmesinin aranmasına rağmen TGK yönetiminin mali raporları gizlediği, bu mali raporların düzenli bir şekilde zaten vergi dairesine sunduklarını ve istifa eden teşkilat yöneticileri özel kaynaklardan temin ettikleri bu mali raporlarlarda verilen rakamlar ile harcanan paralar arasında büyük bir farklılık oluştuğu iddia ediliyor.

Şeffaflıktan uzak, tüzüğe karşı, sadece şahsi çıkarlar ile TGK’nın gizli ajandasında yer almak istemedikleri gibi, TGK’nın kuruluş amacı dışına çıktığı ve cemaatlere hizmet etmeye razı olmadıklarından dolayı Doğu Makedonya’dan 7 teşkilatın istifa ettiği sosyal medyada yer alıyor.

Ekte istifa eden TGK yöneticilerinin birbirleriyle mesajlaşmalarını yayınlıyoruz: