AVRUPA

Turistik Bölgelerde Gayrimenkul Fiyatları Artıyor

Ohri gölü Kuzey Makedonya’nın en önemli tatil merkezi konumunda. Ohri ve Struga şehirleri ise tatil bölgelerinde konut sahibi olmak isteyenlerin gözdesi. Son dönemde dünya genelinde artan konut fiyatları Ohri ve Struga’ya da yansımış durumda.

Geçmiş döneme göre artık Struga şehrideki konut fiyatlarında ciddi artış görülmekte. Özellikle Drim nehri kıyısı ve göl kıyısındaki konutlarda %20’ye varan artış görülmekte, bu bölgelerde konutların metre kare fiyatı 1300 avro civarında seyrediyor.

Konutların yeni veya eski yapı olması fiyata ciddi etki yapmakta. Stuga şehir merkezi dışındaki konut fiyatları ise metre kare başına 500-700 avro bandında seyrediyor. Konutlara en fazla ilgi gurbetçiler tarafından gösterilmekte.

Hem Ohri hem de Struga’da alıcıların en fazla tercih ettikleri konut tipinin daire olduğu belirtiliyor. Emlakçılar iki şehirde talebin satılan konutların sayısından daha fazla olduğunu bildiriyorlar.

Ohri ise hala en popüler ve en fazla talebin olduğu şehir konumunda. Bu durum fiyatların durmadan artmasına neden oluyor. Ohri şehir merkezinde konut fiyatlarının metre karesi 1200-1500 avro arasında değiştiği belirtilmekte. Ohri kordon boyunda ise fiyatlar 1500-2000 avro arasında, fakat bu bölgede satış yapılan konut bulmanın zor olduğu vurgulanıyor.