GÜNCEL

Tsırvenkovski: Bulgaristan İle Bu İçerikli “İyi Dostluk Anlaşması” İmzalanması Hataydı

Makedonya’da Başbakanlık ve Cumhurbaşkanlığı yapmış olan Branko Tsırvenkovski, Büyükelçiler Konseyinin düzenlediği “Makedon Dış Politikasının Zorlukları” konulu panelde yaptığı konuşmada gündeme çarpıcı açıklamalarda bulundu.

Tsırvenkovski “Makedonya kamuoyu ve bir bütün olarak Makedon toplumu, hem hükümet hem de muhalefet tarafından, Bulgaristan’ın vetosunun uzun sürebileceğine ve bu nedenle Avrupa Birliği ile müzakerelere başlamayacağımıza hazırlıklı olmalıdır” ifadelerini kullandı.

Devamında ise “Bulgaristan ile imzalanan “İyi Dostluk Anlaşması” herhangi bir sorunu halledememiş, tam tersine Pandora’nın kutusunu açmıştır ve Bulgaristan’ın ulusal kimliğimize ve tarihimize o kadar nüfuz eden bir dizi talebin zeminini oluşturmuştur. Basitçe söylemek gerekirse çözüm mümkün değildir” dedi.

Tsırvenkovski  ayrıca “Prespa Anlaşması’nın imzalanmasından sonra Yunanistan ile ilişkiler, anlaşma öncesine göre kıyaslanamayacak kadar iyi. Tam tersine, Bulgaristan ile ilişkiler anlaşmanın imzalanmasından sonra kıyaslanamayacak kadar kötü. Açık olmak gerekirse Bulgaristan ile özellikle “ortak tarih” ibaresi ve tarihi olaylara ve şahsiyetlere “hakemlik” yapma yetkisine sahip karma bir tarih komisyonunun oluşturulması başta olmak üzere bu tür içerikte bir dostluk ve işbirliği anlaşması imzalamak büyük bir hataydı” sözlerini söyledi.